Zapraszamy do zwiedzania wirtualnego, placówki stacjonarne Muzeum są nieczynne
LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 12 grudnia 2019 - 17 marca 2020
Wystawa, którą do 17 marca 2020 roku będzie można podziwiać w wielickim Zamku Żupnym, to swoiste świadectwo pionierskich, dla współczesnych czasów, sposobów oświetlania. Wśród około 90 prezentowanych eksponatów, znalazły się lampy naftowe, elektryczne, techniczne z XIX i XX wieku. Nie zabrakło również, co w wypadku wystawy zorganizowanej w Wieliczce nie powinno dziwić, lamp górniczych.
Wystawa z jednej strony przypomina o tym, jak istotną rolę w naszym codziennym życiu pełni dostęp do światła, z drugiej – prezentuje obiekty, które niezależnie od swoich pragmatycznych zastosowań zachwycają kunsztem wykonania. Stanowi ona niezwykłą opowieść o próbach podporządkowania sobie światła. W Wieliczce, mieście od zawsze związanym z podziemnym wysiłkiem górników, nabiera ona szczególnej wymowy. Wszak nie zawsze zauważamy i doceniamy fakt, że nasz współczesny styl życia jest możliwy dzięki tak prozaicznemu wynalazkowi, jak wszelkiego rodzaju lampy.

To właśnie sztuczne oświetlenie umożliwiło nam uniezależnienie się – oczywiście w pewnym zakresie – od rygorów narzucanych przez nieubłagany cykl dobowy. Historycznie rzecz ujmując, to stosunkowo wciąż świeży stan rzeczy – jego korzeni należy upatrywać w końcu XVIII wieku i rewolucji przemysłowej. Eksplozja kreatywności i wynalazczości dotknęła wówczas również sposobów oświetlania. Wielkie zasługi w tym zakresie posiada Polak, Ignacy Łukasiewicz, który wiek później wynalazł lampę naftową – stanowiło to prawdziwy przełom. Nawet tak skuteczne, jak na owe czasy, rozwiązanie nie zakończyło jednak wysiłków wynalazców – dzięki nim opracowano stosowane po dziś dzień oświetlenie elektryczne.

Wśród wystawianych w Zamku Żupnym przedmiotów można zobaczyć m.in. rekonstrukcję prototypu lampy naftowej, lampy morskie i samochodowe, egzemplarz modelu, który zyskał popularność za sprawą filmu „Przeminęło z wiatrem”, a nawet jedną ze stu lamp łukowych, które w marcu 1889 roku rozświetliły paryską Wieżę Eiffla.

W ramach wystawy prezentowane są obiekty ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, prywatnej kolekcji p. Janusza Chmielniaka, a także zbiorów samego Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie:

1 marca, godzina 14.00 
15 marca, godzina 11.00 

Koszt: w cenie biletu do Zamku (8/5zł)
Patroni medialni
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.