LOKALIZACJA KOPALNIA
DATA 10 maja - 1 października 2017
Wystawa prezentuje najlepsze prace powstałe podczas pleneru studentów Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wnętrza wielickiej kopalni od wieków przyciągają artystyczne dusze. To właśnie tutaj inspirację oraz miejsca realizacji swych pomysłów znaleźli poeci, literaci, malarze i rzeźbiarze, filmowcy oraz fotografowie. Przekonali się, że miejsce jest piękne i wyjątkowe, chociaż ze względu na skromną ilość światła, także trudne i wymagające.
Tym razem, w dniach 6-7 i 9-10 marca 2017 roku w muzealnej ekspozycji w kopalni soli, w ramach wspólnie realizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie projektu „Solne wnętrza”, pojawili się studenci i pedagodzy pracowni Malarstwa i Rysunku Katedry Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Wnętrz. Projekt rozpoczęły wykłady, które wprowadziły ok. 50 uczestników pleneru w problematykę artystyczną oraz przybliżyły im wyjątkowe walory historyczno-przyrodnicze zabytkowej kopalni. Po zapoznaniu się z zabytkowymi wyrobiskami kopalni soli oraz podziemnymi wystawami muzealnymi młodzi adepci sztuki wykonali prace rysunkowe i malarskie stanowiące studium z natury. Podczas plenerowych warsztatów zjawiska kontrastu ciemności i światła oraz właściwości przestrzenne podziemi były rozpatrywane jako punkt wyjścia do przemyśleń nad estetyką unikatowych wnętrz wydrążonych w soli.
Ostatecznie dzieła zostały wypracowane w pracowniach pod kierunkiem profesora ASP dra hab. Jacka Jędo i dr Katarzyny Stryszowskiej-Winiarz. Najlepsze z powstałych prac, które stanowią nową, artystyczną interpretację kopalni prezentuje wystawa „Solne wnętrza”, zorganizowana w muzealnej ekspozycji na 3 poziomie kopalni soli. Od dnia jej wernisażu 10 maja (godz.19) aż do 1 października 2017 r. zapraszamy do poznania prac poplenerowych, autorstwa studentów i pedagogów Akademii Sztuk Pięknych. Artystyczne wizje kopalni na nowo interpretujące jej niezwykłe wnętrza i subiektywnie odczuwany nastrój czekają na odkrycie! Wystawie towarzyszy katalog z reprodukcjami ponad 40 dzieł w różny sposób odnoszących się do podziemnej scenerii.

W e-sklepie można nabyć katalog wystawy. Wystawę można oglądać w komorze Modena w dniach od 10 maja do 1 października 2017.

Wernisaż: 10 maja, godz. 19.00
Miejsce: Muzeum-kopalnia soli

Patronat honorowy: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.