W Poniedziałek Wielkanocny Zamek Żupny jest czynny od 9.00 do 15.00 ostatnie wejście 14.30
LOKALIZACJA KOPALNIA
DATA 21 marca - 16 września 2018
Czy sól może być inspiracją? Tak! Jest nią od lat dla artystów, a także dla satyryków uczestniczących w plenerze „Sól w oku satyry”. Tegoroczny niedawno się zakończył, a powstałe prace można oglądać na wystawie w Muzeum w kopalni soli, od 21 marca do 16 września 2018 roku.
W tym roku rysownicy przemierzyli kilometry tras w kopalniach soli w Wieliczce i Bochni oraz odwiedzili Zamek Żupny w Wieliczce przyglądając się swym krytycznym wzrokiem soli i poszukując jej różnorodnych skojarzeń. Owocem tych twórczych zmagań jest około 150 prac. Hitem jest intrygujący cykl SÓLrealizm, ale warto zobaczyć wszystkie prace – jedne rozśmieszą do łez, inne zaskoczą rodzajem skojarzenia, a jeszcze inne zmuszą do intensywnego myślenia w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie – co autor miał na myśli. Są też satyryczne „komiksy”.
Na wystawie stoi krzywe zwierciadło, będzie więc możliwość by stanąć twarzą w twarz ze swą karykaturą i sprawdzić czy potrafimy śmiać się z siebie równie dobrze jak z innych.

Wystawie towarzyszy katalog „Żartem i solą”, który warto postawić na stole obok solniczki i humorem doprawiać każdy dzień.
W III Ogólnopolskim Plenerze Satyrycznym (19-24.02.2018), którego komisarzem był Dariusz Pietrzak, wzięło udział 12 rysowników z Polski i Czech: Henryk Cebula, Michał Graczyk, Marek Gliwa, Andrzej Graniak, Jarosław Hnidziejko, Sergiusz Kaszkowski, Tomasz Niewiadomski, Piotr Rychel, Iwona Rymaszewska, Václav Šípoš (Czechy), Tomasz Wołoszyn i Magdalena Wosik.

Organizator pleneru i wystawy: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Współpraca: Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury