LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 16 listopada 2017 - 27 lutego 2018
Tylko do 18 marca 2018 roku można oglądać wystawę „Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975”, prezentowaną w Zamku Żupnym i w kopalni soli.
Na ekspozycji można oglądać ponad 100 obrazów, rysunków, fotografii, dokumentów oraz pamiątek związanych z artystą plastykiem i fotografikiem Alfonsem Długoszem.

Część ekspozycji została poświęcona twórczości związanej z powstaniem wielickiego muzeum. To jemu Alfons Długosz podporządkował zarówno swoje życie osobiste jak i twórczość artystyczną. Zachwycony wielicką kopalnią, dostrzegł wartość jej materialnego dziedzictwa. W latach 50. podjął działania, które doprowadziły do uratowania solnych komór, zabytkowych maszyn oraz narzędzi górniczych.
To właśnie ogromna pasja i poświęcenie Alfonsa Długosza doprowadziły do utworzenia w 1951 roku wielickiego muzeum, a z okazji tysiąclecia Państwa Polskiego do otwarcia dużej ekspozycji w 14 komorach kopalni soli. Było to wówczas jedno z najbardziej nowoczesnych muzeów górniczych w Europie. Niezwykłe elementy wystroju i ekspozycji, sala konferencyjna i kinowa oraz kawiarnia, czyniło Muzeum miejscem wykraczającym daleko poza swoje czasy.

Do dziś też prace plastyczne Alfonsa Długosza stanowią ważny element aranżacji wystaw muzealnych na Trasie Muzeum w kopalni soli.

Kuratorem wystawy jest Agata Franaszek.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.