W związku z obostrzeniami związanymi z COVID-19 i w trosce o Państwa bezpieczeństwo informujemy, że Muzeum jest nieczynne do 27 grudnia 2020 roku
LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 9 stycznia - 1 marca 2020
Modele naczyń na sól wykonane z drewna, gipsu oraz w postaci wydruków 3D, które powstały w ramach projektu SALTS STUDY 2019 będzie można zobaczyć od 9 stycznia do 1 marca 2020 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Pod koniec 2019 roku Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, we współpracy ze studentami kierunku wzornictwo Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, realizowało przedsięwzięcie SALTS STUDY 2019. Polegało ono na opracowaniu pomysłów na współczesne naczynia do soli.

Młodzi adepci designu podjęli się wyzwania jakim jest nowatorskie podejście do przedmiotu codziennego użytku: solniczki. Zadanie okazało się niełatwe. Wszyscy mamy już utarte skojarzenia związane z tym popularnym przedmiotem w kuchni, które trudno przełamać proponując coś innowacyjnego. Wystawa historycznych solniczek w Zamku Żupnym  ̶ prezentująca egzemplarze z całego świata – była dla studentów impulsem, bodźcem do projektowego działania. Zarazem pozytywnie ich zaskoczyła, ukazując bogactwo form i sposobów stosowania tego pojemnika na popularną przyprawę. 

Prowadzący zajęcia z Projektowania Eksperymentalnego, dr hab. Bartosz Mucha w pierwszej fazie pracy zaproponował burzę mózgów, mającą wyłonić m.in. nietypowe sytuacje korzystania z soli (konserwacja, kąpiel, odszranianie). Następnie każdy ze studentów wylosował jedną z nich, dostając tym samym swoje unikatowe mini zlecenie. Zaprojektowane solniczki zaprezentuje wystawa w Zamku Żupnym.
Klaudia Kiszko // Jajka na miękko
Oryginalne narzędzia do dozowania soli w ilości przysłowiowej „szczypty”. Odniesienie do chińskich pałeczek każe celebrować śniadanie w skupionym dalekowschodnim stylu.

Marta Imiołek // Moździerz
Prawdziwi kucharze celebrują przyprawianie potraw. A najlepsza sól jest ta świeżo zmielona. Kamienny moździerz z pewnością będzie potrzebnym narzędziem w każdej kuchni.

Marta Imiołek // W kuchni
Kuchnia jest oczywistym miejscem na pojemnik z solą, dlatego potrzebuje praktycznych i atrakcyjnych solniczek. Ten zestaw można rozbudowywać wraz z rosnącą liczbą soli o różnych odmianach.

Dominika Diaków // Lód
Sól świetnie przydaje się do kruszenia lodu na śliskich chodnikach. Ta solniczka na co dzień może niewinnie stać w kuchni. Gdy jednak nadejdzie zima staje się praktycznym urządzeniem do posypywania lodu.

Olga Lenart // Konserwacja

Słój wraz ze specjalnym wieczkiem służy do przygotowywania roztworu solnego do konserwowania żywności. Pokrywka jest zarazem miarką do precyzyjnego odmierzenia odpowiedniej proporcji soli.

Weronika Gorajczyk // Metal
Zestaw pozwala na czyszczenie drobnych metalowych przedmiotów. Do większego pojemnika wlewamy wodę, którą następnie dosalamy. W takim roztworze można wyczyścić biżuterię, monety i inne metalowe dobra.

Maria Basista // Przesądy
Według staropolskich przesądów wysypana sól przynosi pecha. Te sprytne solniczki działają jak popularna wańka wstańka. Trudno zatem przewidzieć czy się przewrócą, zostawiając użytkownika  w ciągłym niepokoju.

Magdalena Bielówka // Chlebem i solą
Powitanie chlebem i solą to polska tradycja. Przyda się więc pojemnik z nóżką do wbijania go w bochenek chleba. Dzięki temu sypka przyprawa doczeka przyjazdu gości.

Wiktoria Kotlarz // Koszyczek wielkanocny
Tradycyjny koszyk wielkanocny nie obejdzie się bez odrobiny soli i oczywiście odpowiednio zdobionych jaj. Dzięki tym sprytnym solniczkom ozdobimy jajka i przemycimy sól za jednym zamachem.

Maria Glińska // Ślimaki
Solniczka służy do zabezpieczenia np. grządek warzywnych przed inwazją ślimaków. Dzięki specjalnemu dozownikowi można precyzyjnie wytyczyć nieprzekraczalny solny krąg zabezpieczający nasze uprawy.

Magdalena Dudek // W kąpieli
Pojemnik na różnorakie sole kąpielowe. Kamienne formy solniczek z pewnością będą się dobrze prezentować w nowoczesnym wnętrzu minimalistycznym łazienki.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.