Wystawa przybliża różne aspekty życia społeczności pradziejowych. Wiele uwagi poświęca problematyce produkcji soli niezwykle ważnej dla wielickiego regionu. Można prześledzić rozwój tej fascynującej gałęzi gospodarki od neolitu aż po wieki średnie, podziwiając przy tym m.in. jedyny w Polsce zrekonstruowany w całości puchar warzelniczy kultury łużyckiej z epoki brązu. Rejon wielicki zaliczany jest do najstarszych w Europie miejsc pozyskiwania soli.
Wystawa prezentuje narzędzia, za pomocą których ludzie na przestrzeni wieków zdobywali pożywienie a także inspiruje do zachwytu nad różnorodnością form wytwarzanych przez nich glinianych naczyń.

Ekspozycja zabiera też w podróż w głąb starożytnego świata duchowości pokazując różne formy pochówków, np. bardzo realistyczną rekonstrukcję grobu szkieletowego kultury łużyckiej, a także inne przejawy zachowań kultowych, np. deponowanie skarbów. Na wystawie pokazane zostały cztery skarby: przedmiotów brązowych z Niepołomic, przedmiotów brązowych z Podłęża (własność PAN), groszy praskich z Rynku w Wieliczce oraz depozyt zębów zwierzęcych z Bieżanowa-Gaju.

Na wystawie są prezentowane obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, a także Polskiej Akademii Nauk.

Autorami wystawy są: Jarosław Fraś i Ewelina Kolebuk.