LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 29 stycznia - 10 kwietnia 2022
Nostalgiczna wystawa fotografii, górniczego miasta Wieliczki z lat 60. XX wieku, wykonanych przez ówczesnych pracowników Muzeum – twórcę Muzeum i pierwszego Dyrektora Alfonsa Długosza, historyka sztuki Michała Grochala oraz fotografa Michała Kaszowskiego.
Wystawa pokazuje kilkadziesiąt fotografii miasta ze zbiorów wielickiego Muzeum. Ich autorami są jego pracownicy: Alfons Długosz – założyciel i wieloletni Dyrektor Muzeum, związany  z placówką w latach 1951-1975; Michał Grochal – historyk sztuki, pracownik Działu Naukowo-Oświatowego w latach 1966-1967 oraz Michał Kaszowski – fotograf zatrudniony   
w latach 1965-1978.
 
Jaka jest Wieliczka z tamtych lat? Swym wyglądem przypomina wiele innych małych ośrodków miejskich w Polsce. Zniszczenia, wieloletnie zaniedbania, brak środków finansowych i w końcu przyłączenie obszarów wiejskich zwiększyło małomiasteczkowy charakter miasta. Przeważały w nim parterowe domki jednorodzinne, w większości murowane i kryte dachówką, choć nie mniej popularna była zabudowa drewniana zadaszona papą. Nawet w centrum znajdowały się zabudowania zaniedbane, wymagające natychmiastowych remontów.
 
Trudno dziś w słowach wyrazić nastrój lat minionych tego wyjątkowego dla całej Polski miejsca. W takiej sytuacji jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Nie są one tylko oczywistym zapisem tego co zobaczyło oko człowieka i oko aparatu fotograficznego. Pokazują one również to, co byłoby trudne do opowiedzenia – atmosferę, indywidualność i energię „nieistniejącego” już miasta. Siłą prezentowanych fotografii jest ścisły związek ich twórców z Wieliczką – wszyscy trzej, przez lata, związani byli z wielickim Muzeum i miastem. W swoich pracach zdołali uchwycić swoistego – zdawałoby się nieuchwytnego – ducha Wieliczki. Warto pamiętać, że powojenna Wieliczka to czas podnoszenia miasta z ruin i czas budowania nowego społeczeństwa. To czas trudny, czas wyrzeczeń, czas wyzwań. Zaprezentowane prace „muzealnych fotografów” stanowią cenną dokumentację historyczną i obyczajową Wieliczki, nacechowaną walorami artystycznymi.

Prezentowane na wystawie miasto utrwalili fotografowie, a jakie miasto z tamtych czasów zachowali w swej pamięci mieszkańcy i odwiedzający je turyści? Muzeum zwraca się z prośbą o pomoc w odtworzeniu jego niepowtarzalnej atmosfery. Z jednej strony prosi o przyniesienie lub przesłanie zdjęć, z drugiej - dostarczenie wspomnień na piśmie. Za Państwa zgodą fotografie i wspomnienia zostaną zamieszczone na „ścianie wspomnień” towarzyszącej wystawie.
Fotografie inspirują do zadawania licznych pytań: o metamorfozy rynku, układ sklepów i ich asortymentu, sklepów prywatnych i ich właścicieli, obiektów publicznych, „Facebooka” z tamtych lat, czyli witryny ze zdjęciami zakładu fotograficznego, ale także wspólnej zabawy i świętowania.

Kurator wystawy: dr Barbara Konwerska
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog do nabycia w punktach stacjonarnych oraz w e-sklepie.

Ściana wspomnień

Zwracamy się z prośbą o pomoc w odtworzeniu niepowtarzalnej atmosfery Wieliczki. Z jednej strony prosimy o przyniesienie lub przesłanie zdjęć, z drugiej, spisanie swoich wspomnień na piśmie.

Za Państwa zgodą fotografie i wspomnienia zostaną zamieszczone na „ścianie wspomnień” towarzyszącej wystawie.

Kontakt: Małgorzata Bogucka, 12 289 16 27, m.bogucka@muzeum.wieliczka.pl
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.