LOKALIZACJA Dziedziniec Zamku Żupnego
DATA 10 lipca - 1 września 2019
Wystawa Niemcy i Sowieci – represje wobec obywateli polskich w czasie II Wojny Światowej zapoznaje z ogromem prześladowań jakich doznali obywatele państwa polskiego w trakcie II wojny światowej. Dostrzec można przerażający, zadziwiająco zbieżny i konsekwentnie realizowany obraz terroru obu agresorów: Niemców i Sowietów.
Ekspozycja zwraca uwagę na współpracę Gestapo i NKWD w początkowym okresie II Wojny Światowej oraz ogrom represji: eksterminację polskich elit przywódczych i inteligencji, Zbrodnię Katyńską, obozy koncentracyjne, Holocaust, roboty przymusowe, wysiedlenia-wywózki, zwalczanie polskiego ruchu oporu, pacyfikacje, a wreszcie likwidację struktur podziemnego państwa polskiego po ponownym wkroczeniu Sowietów na terytorium Polski w 1944 r.

Polska, ze wszystkich państw objętych działaniami II wojny światowej, poniosła największe straty materialne i szkody demograficzne. Szacuje się, że życie straciło ok. 6 mln obywateli (w tym 2,7–2,9 mln pochodzenia żydowskiego). Liczba mieszkańców Polski w 1946 r. w porównaniu z 1939 r. zmniejszyła się aż o 11,2 mln. Złożyły się na to straty ludnościowe wynikające z działań wojennych i terroru okupantów, wywózki i deportacje, a także migracje wewnętrzne i zagraniczne oraz zmiany obywatelstwa mieszkańców spowodowane zmianą powojennych granic państwowych.
 
Wystawy przygotowywane są przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przy współudziale historyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego i partnerstwie Narodowego Archiwum Cyfrowego.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.