LOKALIZACJA Kraków, Dolne Młyny
DATA 15 - 18 października 2019
WSTĘP bezpłatny
Od października w kompleksie Dolnych Młynów można oglądać wystawę: Pamięć morza II, na której zaprezentowane zostało malarstwo materii, kolaże, asamblaże i inne ciekawe technicznie realizacje malarskie powstałe podczas pleneru w Muzeum w Kopalni Soli, w którym wzięło udział niemal 100 studentów i pedagogów uczelni artystycznych Krakowa. Zapraszamy na wernisaż 15 października na godz. godzinie 18.00.
Na miejsce ekspozycji celowo wybrano poindustrialne wnętrza kompleksu byłych Zakładów Tytoniowych „Dolne Młyny", galerię Fundacji Tytano, by podtrzymać koncepcję tworzenia i eksponowania sztuki w przestrzeniach alternatywnych, naznaczonych utylitaryzmem.

O projekcie

W dniach 28.02.-2.03.2019 r. odbył się w wielickiej kopalni plener artystyczny z udziałem ok. 100 studentów i pedagogów krakowskich uczelni wyższych. Rozpoczął on projekt artystyczno-naukowy „Pamięć morza”, który Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka organizuje we współpracy z uczelniami w Krakowie: Akademią Sztuk Pięknych - Wydział Architektury Wnętrz i Wydział Malarstwa, Uniwersytetem Pedagogicznym - Wydział Sztuki i Politechniką Krakowską - Wydział Architektury. Projekt ten wpisuje się w XX-wieczną tradycję akcji plenerowych poza centralnymi ośrodkami kulturalnymi, w miejscach nietypowych, naznaczonych innymi funkcjami.

W maju ukazała się monografia Przestrzeń alternatywna dla działań artystycznych, obejmująca zarówno teksty naukowców, artystów i prowadzących warsztaty, jak i zaproszonych gości. To naukowa refleksja nad problemem obecności sztuki poza pracownią i galerią. Publikacja podejmuje dialog z plenerową formułą podziemnych warsztatów i szukaniem inspiracji twórczych w miejscu nietypowym.

Od maja do września 2019 roku w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich na terenie wielickiej kopalni prezentowano prace rysunkowe, malarskie i autorskie koncepcje projektowe. Ekspozycję oglądali zarówno miłośnicy sztuki, jak i turyści, dla których nierzadko był to pierwszy kontakt ze sztuką najnowszą.

PATRONAT HONOROWY

Jan Godłowski
Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wialiczka
 
prof. dr hab. Kazimierz Karolczak,
Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego
im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 
prof. dr hab. inż. Jan Kazior
Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
 
prof. dr hab. Stanisław Tabisz,
Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.