LOKALIZACJA KOPALNIA
DATA 17 maja - 9 października 2019
Zapraszamy do ekspozycji Muzeum w kopalni soli na wystawę poplenerową „Pamięć morza”, na której zaprezentowane zostało malarstwo materii, kolaże, asamblaże i inne ciekawe technicznie realizacje malarskie, zadziwiające fantazją i wyszukanymi barwami.
Jan Godłowski, dyrektor wielickiego Muzeum podkreśla, że kopalnia soli w Wieliczce od dawna przyciąga artystów i inspiruje ich do niezwykłych pomysłów. Tym razem Muzeum zaprosiło do swoich komór w kopalni uczestników projektu naukowo-artystycznego „Pamięć morza”. Rozpoczęły go międzyuczelniane warsztaty artystyczne, które odbyły się w tym roku. W projekcie wzięło udział ponad 80 studentów i pedagogów uczelni artystycznych Krakowa. Większość skoncentrowała się na skojarzeniach z tytułowym morzem. Zaintrygował ich świat stworzony przez żywioły natury – solonośne morze, które przed kilkunastoma milionami lat wyparowało na słońcu i wietrze.

Działania plenerowe zaowocowały licznymi artystycznymi koncepcjami. Przyszli architekci wykreowali futurystyczne projekty adresowane do przestrzeni olbrzymiej Komory Maria Teresa II. Zaprojektowali do niej wielofunkcyjne struktury architektoniczne, oparte na zasadach funkcjonowania „farm pionowych”. Młodzi adepci sztuki stworzyli zróżnicowane kompozycje realistyczne i abstrakcyjne, zainspirowane obserwacją podziemnych zjawisk oraz form związanych z krystalizacją soli. Często zadziwiają fantazją i wyszukanymi barwami, które odrealniają podziemne pejzaże. Dodatkowo, niektóre obiekty artystyczne powstały w bardzo przemyślny sposób, np. Chandra Wojciecha Kuci. To przezroczysta kostka z żywicy epoksydowej, w której została zatopiona bryłka soli kamiennej. Następnie po przewierceniu żywicy wraz z okruchem, przepuszczono przez nią wodę, która wypłukała sól.

Natura, technika i sztuka połączyły się w poprzemysłowej rzeczywistości kopalni, dzięki wspólnej inicjatywie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Pedagogicznego i Politechniki Krakowskiej. Wystawie towarzyszy publikacja naukowej monografii Przestrzeń alternatywna dla działań artystycznych. Pamięć morza – plener przy Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, gdzie część katalogowa stanowi uzupełnienie rozważań teoretyków sztuki i artystów.


W projekcie wzięli udział studenci i pedagodzy z:
Wydziału Malarstwa i Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych,
Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego
Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.