LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
Sala wystaw czasowych w Zamku Żupnym została zaaranżowana w duchu dawnej kopalni aby stworzyć klimat do prezentacji lamp i dawnych urządzeń górniczych.
Ekspozycja przedstawia wybrane eksponaty wchodzące w skład zakupionej niedawno kolekcji kilkudziesięciu urządzeń mierniczych (teodolity, niwelatory, kompasy i in.) z XIX i pocz. XX w.

Jednym z urządzeń, o którym wiemy na pewno, że był używany w wielickiej kopalni jest tachimetr - optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości. Przyrząd ten należał do wielickiego sztygara Kazimierza Juszkiewicza (zm. 1930 r.) – a zakupiono go od jego wnuka, wieliczanina.

Ciekawe tło wystawy stanowią archiwalne, dawne zdjęcia wielickich podziemi-autorstwa najbardziej znanych miejscowych  fotografów: A. Szuberta, J. Czerneckiego i W. Gargula.Ekspozycja prezentuje także kilka karbidowych lamp górniczych z lat 30. XX w.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.