LOKALIZACJA Zamek Żupny, Sala Gotycka
DATA 16 czerwca - 30 września 2024
Trudno wyobrazić sobie, że mogłoby jeszcze czegoś brakować w bogatej kolekcji solniczek Muzeum. A jednak! W efekcie poszukiwań na międzynarodowym rynku sztuki udało się nabyć solniczki o wyjątkowych i unikalnych kształtach i znacznej wartości. Nowo zakupione naczynia są prezentowane w Sali Gotyckiej Zamku Żupnego.
Wśród nowych eksponatów znajdują się:
  • Srebrny kur z ruchomymi skrzydłami (Wrocław, ok. 1720 r.). Jest to pierwsza w zbiorach ruchoma solniczka. Podczas solenia porusza skrzydłami, zaskakując użytkowników.
  • Porcelanowy saski żołnierz na koniu z Królewskiej Manufaktury w Miśni, stworzony według modelu wybitnego artysty Johana Joachima Kaendlera.

Ponadto, prezentujemy solniczki będące prawdziwymi skarbami:

  • Para solniczek z motywem ptaków i kwiatów (porcelana, ok. 1762 r.), które były częścią serwisu obiadowego, darowanego przez króla Prus Fryderyka II.
  • Para herbowych solniczek (Miśnia, porcelana, ok. 1742 r.), podarowanych przez Augusta III, króla Polski, hrabiemu Henrykowi von Podewills za wypełnienie tajnej misji.

Wśród nowości znajdziecie także:
  • Dwudzielną solniczkę na nóżkach w kształcie sfinksów (pocz. XIX wieku), która wzbogaciła komplet złotych naczyń.
  • Cynową solniczkę w kształcie okrągłej wieży (Francja, 1490-1500), która dołączyła do najstarszej grupy w kolekcji.
  • Solniczkę z Gwatemali z charakterystycznym zamykającym ją maszkaronem.
Te arcydzieła złotnictwa charakteryzują się wysoką wartością artystyczną i zabytkową, podkreślając misję poszukiwania kolekcjonerskich okazów najwyższej rangi. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum i odkrycia tych niezwykłych skarbów

Posłuchaj kuratora wystawy:


Dodatkowo, bogato ilustrowany Katalog solniczek Muzeum Żup Krakowskich. Nabytki z lat 2014-2020 jest dostępny w sklepie muzealnym oraz online.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.