LOKALIZACJA 1 września - 31 grudnia | Dziedziniec Zamku
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do oglądania wystawy „Ludzie Polskiej Kultury”, która jest prezentowana na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce do końca 2019 roku.
Wystawa „Ludzie Polskiej Kultury” przedstawia kilkanaście wybranych, sylwetek znanych twórców i artystów żyjących w XIX i na początku XX wieku. Ich twórczość miała i ma nadal głębokie znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a w wielu przypadkach zyskała szeroki rozgłos na świecie. Wystawa prezentuje słynne postacie: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę, Henryka Siemiradzkiego, Henryka Sienkiewicza, rodzeństwo Reszke - Jana, Edwarda i Józefinę, Helenę Modrzejewską, Ignacego Paderewskiego, Jana Matejkę, Josepha Conrada, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Adama Chmielowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Szymanowskiego, Stefana Żeromskiego i Polę Negri. Wystawa przedstawia różnorodność postaci - zatem i świętego, i hedonistę, światowej sławy kompozytorów i pianistów, literatów - od najwybitniejszego na świecie brytyjskiego marynisty po autora powieści, z których każda jest właściwie gotowym scenariuszem filmowym. Są też nobliści oraz aktorzy sceny i filmu, śpiewacy operowi, malarze, których dzieła po dziś dzień potrafią nie tylko budzić podziw, ale i inspirować. Zwiedzający wystawę ma okazję znaleźć  informacje dotyczące zarówno głęboko patriotycznych postaw jak i skandalizujących romansów, ponieważ ekspozycja przybliża słynne postacie wielopłaszczyznowo - nie tylko przez pryzmat ich twórczości, ale także w świetle epizodów z ich barwnego życia.
 
„Ludzie Polskiej Kultury”  to już 8 wystawa z cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski”. Prezentacje te powstały głownie z myślą o zagranicznych turystach odwiedzających Wieliczkę, dlatego też teksty są w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz hiszpańskiej - tak aby jak najwięcej osób mogło się z nimi zaznajomić. Intencją autorów jest stworzenie możliwości poglądowego zapoznania się z fragmentami polskiej historii, czy też życiorysami wybitnych Polaków. Pomoże to zrozumieć zwiedzającym z czego wyrastają polskie tradycje, dlaczego niepodległość, niezawisłość, prawda historyczna ma dla Polaków tak duże znaczenie. Co istotne - także i polski odbiorca znajdzie tu interesujące, czasem nawet zaskakujące informacje podane w syntetycznej formie.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.