DATA 30 października - 11 grudnia 2020
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do oglądania wystawy „Ludzie Polskiej Kultury II”, która jest prezentowana na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce.
Wystawa „Ludzie Polskiej Kultury II” jest kontynuacją wcześniejszej i przedstawia 13 kolejnych, subiektywnie wybranych sylwetek znanych  postaci żyjących w XX wieku. Ich twórczość, czy działalność miała i ma nadal głębokie znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a w wielu przypadkach zyskała szeroki rozgłos na świecie. Wystawa prezentuje słynne postacie ukazując ich różnorodność.

Wśród prezentowanych osób są: Artur Rubinstein, Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Jan Kiepura, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Andrzej Wajda, Roman Polański, Korczak Ziółkowski, Igor Mitoraj i Wojciech Fangor.
Są wśród nich światowej sławy kompozytorzy i pianiści oraz poeci nobliści. Są uznani reżyserzy oraz śpiewacy operowi, a także artyści, których dzieła po dziś dzień nie tylko budzą podziw, ale i inspirują. Ekspozycja przybliża słynne postacie wielopłaszczyznowo - nie tylko przez pryzmat ich twórczości, ale także poprzez epizody z ich barwnego życia.

„Ludzie Polskiej Kultury II”  to już 10. wystawa z cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski”.
Opisy wystawy zostały przygotowane w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz hiszpańskiej.

Koncepcja wystawy: Jan Godłowski
Autorzy tekstów:  dr Aleksandra Arkusz, dr hab. Andrzej Synowiec