Wystawa: Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni

Wystawa Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni
LOKALIZACJA KOPALNIA
DATA 25 października - 31 grudnia 2018
Niezwykłe postindustrialne zabytki, kopalnia soli i Zamek Żupny w Wieliczce oraz kopalnia soli w Bochni, stały się inspiracją dla uczestników jubileuszowego XX. Pleneru Malarskiego Osób Niepełnosprawnych.
Przypadł on w roku innych ważnych rocznic związanych z wspomnianymi wcześniej obiektami – 40-lecia wpisania kopalni soli w Wieliczce na Listę UNESCO i 5-lecia rozszerzenia tego wpisu o kopalnię soli w Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce.

Powstałe w czasie pleneru prace prezentuje wystawa „Królewskie kopalnie soli w Wieliczce i Bochni”.Malowanie w kopalni jest wyzwaniem dla osób z niepełnosprawnościami, ale organizowane wcześniej w tych miejscach plenery pokazały, że te przeszkody są do pokonania. Trudności rekompensuje wyjątkowość miejsc, ich niezwykła atmosfera oraz to, że artyści patrzą sercem na malowane obiekty.


Co można zobaczyć na powstałych obrazach? Charakterystyczne wieże szybowe – pionowe „autostrady” w głąb ziemi łączące powierzchnię z ukrytymi pod ziemią komorami i chodnikami, maszyny i wózki do transportu, narzędzia i wnętrza o szarych słonych ścianach. W związku z przypadającym jubileuszem plenerów, obok tegorocznych prac, wystawa prezentuje również wybrane obrazy z wcześniejszych malarskich spotkań, w sumie jest ich ok. 150. Ekspozycję można oglądać w dniach od 25.10 do 31.12.2018 r. w Muzeum na III poziomie kopalni. 


Organizatorzy:
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

Patronat medialny:
Nasze Sprawy 
Stały patron medialny:
TVP Kraków
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.