LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 23 maja - 22 października 2023
Prezentująca blisko 170 porcelanowych eksponatów wystawa to świetna okazja aby zapoznać się z twórczością najbardziej znanych artystów z Miśni. Można podziwiać malarskie popisy Bonaventury Häuera (1709–1782) i kunszt rzeźbiarski Johana Joachima Kändlera (1706-1775), najwybitniejszego modelarza miśnieńskiej wytwórni, który wprowadził modę na porcelanowe figurki. Obiekty pochodzą z najważniejszej na świecie kolekcji porcelany górniczej z XVIII wieku - Beate i Achima Middelschulte.
Wystawa pozwala przenieść się w świat górskich pejzaży, gdzie piętrzą się wydobyte rudy, poszukuje się nowych złóż przy użyciu różdżki, urzędnik instruuje kopacza w pracy, ale także spacerują eleganckie damy i targują się kupcy. Ponadczasowa uroda porcelany, „białego złota”, które przed 300 laty zachęciło króla Augusta Mocnego do rozpoczęcia produkcji w Miśni, nadal urzeka kolejne pokolenia jej miłośników.

Na wystawie można zobaczyć bardzo rzadkie porcelanowe rzeźby oraz misternie malowaną i złoconą sztuką użytkową — od zastawy stołowej,  kompletów do herbaty, po maleńkie puzderka na igły, pigułki czy tabakę. Delikatne obiekty, głównie z renomowanej manufaktury porcelany w Miśni, zachwycają znakomitym poziomem artystycznym, lecz niemniej istotna jest ich wartość historyczna. Obiekty pozwolą oglądać najstarsze znane figurki górników, jak również najwcześniejsze malowane sceny górnicze, np. na filiżankach i spodkach do picia czekolady (lata 1730-35). To same początki rozwoju porcelany w Europie. Prawdziwie po mistrzowsku, w mikroskopijnej skali, przedstawiono na nich krajobrazy z postaciami górników.

Na wystawie ukazano sporo porcelanowych unikatów z XVIII wieku, znanych tylko w jednym egzemplarzu. Zaliczają się do nich wczesne przedstawienia muzyków, wymodelowane w Miśni przez Georga Fritzsche (ok. 1725-1730 r.) oraz inne z manufaktury w Würzburgu, która działała tylko kilka lat od 1775 r. Porównywać można kolejne osiemnastowieczne serie pracowników i kapel górniczych z Miśni, Wiednia i Fürstenbergu. Warte uwagi są wizerunki górników z wytwórni berlińskiej (tzw. pruski i hanowerski urzędnik górniczy), które w nowszych czasach często były rozdawane na jubileusze lub pożegnania górników. W kolekcji znajdują się jedyne XVIII-wieczne ich oryginały, autorstwa rzeźbiarza Samuela Gottlieba Polla z lat 1785-1786.

Wystawa powstała we współpracy z Niemieckim Muzeum Górnictwa w Bochum. Eksponaty pochodzą z kolekcji Fundacji Achima i Beaty Middelschulte, przechowywanej w Deutsches Bergbau-Museum Bochum. Ta kolekcja uważana jest za najważniejszą tego rodzaju na świecie. Wartość tego prywatnego zbioru, ciągle wzbogacanego zakupami na międzynarodowych aukcjach, jest ogromna.


Kurator wystawy: Klementyna Ochniak-Dudek

Kalendarium wydarzeń towarzyszących:

  • 17 września, godz. 11.00 / Oprowadzanie kuratorskie: Wielcy mistrzowie z Miśni: Johann Joachim Kändler i Bonaventura Gottlieb Häuer
  • 22 października, niedziela - FINISAŻ
Fot. Dariusz Kołakowski 


Organizatorzy
Patronaty medialne
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.