LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 14 marca - 8 czerwca 2025
Majolika, porcelana, orientalne makaty, militaria i pamiątki po historycznych postaciach – to tylko część wyjątkowych eksponatów, które można zobaczyć na wystawie w Zamku Żupnym. Wśród nich znajdują się prawdziwe rarytasy, jak metalowy pas, który niegdyś należał do Juliusza Kossaka i został uwieczniony na obrazie Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Kolekcja, gromadzona przez lata przez Annę i Pawła Maciukiewiczów, to fascynująca podróż przez różne epoki i kultury – od XV wieku po współczesność.
Anna i Paweł Maciukiewiczowie to pasjonaci, którzy niemal całe swoje życie poświęcili na gromadzenie dzieł sztuki. Kolebką ich zainteresowań są Fałkowice koło Gdowa - dom rodzinny i miejsce spotkania z dziejami przodków. Z czasem pasja kolekcjonerska rozwijała się coraz bardziej, a zbiór powiększał się o przedmioty przywiezione z różnych zakątków świata. „Chcieliśmy podzielić się szerzej naszymi fascynacjami i pasjami, będącymi częścią naszego życia. Staje się to w końcu możliwe tutaj, w Wieliczce” – opowiadają  kolekcjonerzy.

Wystawa obejmuje kilka działów tematycznych, m.in. porcelanę, obiekty związane z Krakowem, Japonią i Bliskim Wschodem, pamiątki po księciu Józefie Poniatowskim i innych postaciach historycznych, a także pasy i makaty buczackie. Eksponaty pochodzą z różnych okresów i kręgów kulturowych. Najważniejszymi sekcjami są jednak majolika i militaria. 

Bez wątpienia każdy eksponat jest osobliwy, niespotykany. Niektóre mają dodatkowo wyjątkowo ciekawą historię, jak na przykład pas metalowy pochodzący z XVII/XVIII wieku. Wiadomo, że był on własnością Juliusza Kossaka, a do rąk Maciukiewiczów trafił wraz ze zbroją husarską.

Wystawa prezentowana jest w dawnych apartamentach wysokich rangą urzędników solnego przedsiębiorstwa, które same w sobie stanowią wyjątkowy element historycznego dziedzictwa. Ściany tych wnętrz zdobią niezwykłe polichromie, datowane od XVI do XIX wieku.


Program towarzyszący:



Kurator wystawy: Marek Skubisz
Projekt i oprawa graficzna: Aneta Łapczyńska
Aranżacja plastyczna: Aneta Łapczyńska, Anita Mrugacz

Katalog

Wystawie towarzyszy elegancko wydany katalog. Publikacja prezentuje dzieła sztuki i przedmioty użytkowe – podzielone na sekcje tematyczne, obejmujące m.in. porcelanę, obiekty związane z Krakowem, Japonią i Bliskim Wschodem, pamiątki po księciu Józefie Poniatowskim i innych postaciach historycznych, a także pasy, makaty buczackie, majolikę i militaria. Album wyróżnia się staranną szatą graficzną i licznymi fotografiami, które ukazują detale eksponatów i ich kunsztowne wykonanie.

Zapraszamy do zakupu katalogu online: tutaj.

Fot. Dariusz Kołakowski

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.