W styczniu, inaugurując pokaz współczesnych modeli naczyń do soli, stworzonych przez studentki wzornictwa, zapytaliśmy zwiedzających o ich preferencje oraz uargumentowane opinie.
Najwięcej głosów zgromadziły na równi projekty Marii Basisty „Przesądy/przesądki” oraz zaskakujące „Jajka na miękko” Klaudii Kliszki!

W dalszej kolejności wskazywano zestaw na sole łazienkowe „W kąpieli” Magdaleny Dudek, zestaw kuchenny Marty Imiołek, „Koszyczek wielkanocny” i „Ślimaki” Marii Glińskiej. Gratulujemy serdecznie!
 
A oto najciekawsze wypowiedzi:
 - „Rodzina solniczek − może się powiększać” uważa Agnieszka (15 lat) o zestawie „W kuchni” Marty Imiołek
- „Gwarancja zgody w rodzinie i uniknięcia wszelkich waśni, plus nowoczesne wzornictwo” − napisała Urszula (45 lat) o solniczkach nazywanych „Przesądy/przesądki”. Za najlepszy projekt uznała je też Julia (20 lat), argumentując: „Świetny pomysł z niepokojem. + za dynamiczny przedmiot, który może się ruszać”
 
Przekonywujący był także Karol (20 lat):
„Chlebem i solą” to niestandardowe podejście do tego znanego, staropolskiego zwyczaju. Podoba mi się praktyczność i dosłowna interpretacja. Sam bym skorzystał z takiego rozwiązania”
„Krzysztof (69 lat) podkreślał, że „Chlebem i solą” pozwala zachować ciągłość pięknej tradycji w naszych coraz nowocześniejszych czasach”.

Oczywiście każdy z 11 modeli znalazł swoich amatorów!
 
Przypomnijmy wymienionych autorów i opisy ich modeli:
Przesądy/Przesądki, aut. Maria Basista: Według staropolskich przesądów wysypana sól przynosi pecha. Te sprytne solniczki działają jak popularna „wańka-wstańka”. Trudno zatem przewidzieć, czy się przewrócą, zostawiając użytkownika w ciągłym niepokoju.

Jajka na miękko Klaudia Kiszko: Oryginalne narzędzia do dozowania soli w ilości przysłowiowej „szczypty”. Odniesienie do chińskich pałeczek każe celebrować śniadanie w skupionym dalekowschodnim stylu.
 W kąpieli, aut. Magdalena Dudek: Pojemnik na różnorakie sole kąpielowe. Kamienne formy solniczek z pewnością będą się dobrze prezentować w nowoczesnym wnętrzu minimalistycznym łazienki.

W kuchni, aut. Marta Imiołek: Kuchnia jest oczywistym miejscem na pojemnik z solą, dlatego potrzebuje praktycznych i atrakcyjnych solniczek. Ten zestaw można rozbudowywać wraz z rosnącą liczbą soli o różnych odmianach.
Ślimaki, aut. Maria Glińska: Solniczka służy do zabezpieczenia np. grządek warzywnych przed inwazją ślimaków. Dzięki specjalnemu dozownikowi można precyzyjnie wytyczyć nieprzekraczalny solny krąg zabezpieczający nasze uprawy.
 
Dołączamy się do wypowiedzi z karteczki pani Renaty L. (54 lat): BRAWO DZIEWCZYNY Z KIERUNKU WZORNICTWO I BRAWO DLA RR HAB.BARTOSZA MUCHY ZA KAPITALNY POMYSŁ!
Nie można się też nie zgodzić z innym celnym stwierdzeniem: „Fantastyczne pomysły, kreacje na temat jednego („tylko”) naczynia – SOLNICZKI….”
 
 
Projektu „SALTS STUDY 2019” był współorganizowany przez Muzeum żup Krakowskich Wieliczka i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.