LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 20 października 2021 ŚRODA
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wykład pt. „Skarbce, czyli od splendoru po "świątynie sztuki” 20 października 2021 r. o godzinie 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Wykład wygłosi kuratorka Klementyna Ochniak-Dudek w ramach spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. Towarzyszy on aktualnej wystawie czasowej
„Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji >Helga Matzke<”.
Już od najdawniejszych czasów skarbce panujących miały dodawać władzy splendoru. W epoce renesansu i baroku władcy, książęta i uczeni zakładali Kunst- i Wunderkamery: pomieszczenia, w których wystawiano cenne dzieła sztuki, rzadkie przedmioty naturalne (kamienie ozdobne, wyroby z kości, korala, itp.), instrumenty naukowe (np. globusy ziemi i nieba), przedmioty z egzotycznych krain (jaja strusia, muszle) i cuda natury, które wzbudzały zachwyt lub zadziwiały. Zbiory te podkreślały władzę i bogactwo właściciela, jak również odzwierciedlały ówczesny światopogląd i stan wiedzy. Początkowo zbiory te były dostępne tylko dla wybranej elity, z czasem jednak stały się dostępne dla szerszego grona odbiorców. Z nich wykształciły się protomuzea w rezydencjach prywatnych, a z czasem narodowe muzea z pamiątkami historycznymi i sztuką, które postrzegano w XIX w. jako "świątynie sztuki".  Przybliżone zostaną przykłady z dworów Florencji, Drezna, Wiednia i Warszawy.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.