Wystawa „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO” prezentuje prace powstałe w czasie Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych w Wieliczce, Malborku i Kwidzyniu. Można ją oglądać od 1 grudnia 2021 do 31 marca 2022 roku w Muzeum w Kopalni Soli.
Tym razem uczestnicy stanęli przed wyzwaniem jak namalować wspaniały i ogromny zamek krzyżacki w Malborku, a także zamek w Kwidzyniu. Podobnie jak w czasie wcześniejszych plenerów i z tym wyzwaniem sobie poradzili. Zamek w Malborku  zaliczany jest do najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Warto też pamiętać, że na początku XVII wieku niektóre z pomieszczeń Pałacu Wielkich Mistrzów zaadaptowano na apartamenty królewskie.

Ekspozycja prezentuje około 70 wybranych prac. Jak zawsze radosne i wielobarwne obrazy pokazują zarówno ogólne widoki zamków, jak i ich fragmenty, architekturę wnętrz, miejsca sakralne a nawet detale takie jak pieczęcie, motywy dekoracyjne kafli i posadzek. Na niektórych pracach pojawiły się postacie w historycznych strojach. Twórcy zastosowali następujące techniki: olej, akwarela, pastel, sepia i rysunek.

W tegorocznym plenerze wzięło udział ponad 40 uczestników z różnych stron Polski m.in. z: Bytomia, Katowic, Krakowa, Krosna, Krzeszowic, Lublińca, Nowego Sącza, Piekar Śląskich, Pszczyny, Szczecina, Świątnik Górnych czy Włocławka.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie i Muzeum Zamkowym w Malborku.