W Zamku Żupnym w dniu 7 grudnia 2022 roku, odbył się wernisaż wystawy "Lutnia. 150 Lat". Przybyłych gości powitał Dyrektor Muzeum Jan Godłowski oraz Urszula Mróz - kuratorka wystawy.
Uroczyste otwarcie wystawy uświetnił występ chóru, który w tym roku obchodzi jubileusz 150-lecia swojego istnienia, a kieruje nim nieprzerwanie już od 45 lat Jadwiga Szado.

W wernisażu udział wzięli licznie zgromadzeni goście, w tym Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Agnieszka Szczepaniak, Sekretarz Gminy Wieliczka Marek Panuś.

Gości zachwyciła piękna hebanowa batuta, a także prezentowane pamiątki, zabytkowe odznaczenia, dyplomy, stroje i fotografie w tym nieznane i niepublikowane dotąd materiały.

Wystawę można oglądać w Zamku Żupny do 16 kwietnia 2023 roku.

Kuratorka: Urszula Mróz, Dział Kultury Materialnej Górnictwa
Projekt plastyczny: Aneta Łapczyńska