Warsztaty UNESCO „Podziemna Europa” w Wieliczce i Bochni

Warsztaty UNESCO „Podziemna Europa” w Wieliczce i Bochni
„Królewskie Kopalnie Soli Wieliczka i Bochnia” – taką oficjalną nazwę nosi wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, obejmujący kopalnie w Wieliczce i Bochni oraz Zamek Żupny. Miejsce to, jako jedyne z Polski, zostało zaproszone przez Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu do udziału w projekcie finansowanym przez Komisję Europejską pt. „Podróże do miejsc Światowego Dziedzictwa UNESCO w Europie”.
Projekt związany jest z przypadającymi na 2018 roku Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturalnego oraz Rokiem Turystyki Europa-Chiny i ma na celu stworzenie dla turystów z Chin, USA i Europy tras po miejscach wpisanych na Listę UNESCO w czterech tematach: starożytna Europa, królewska Europa, romantyczna Europa, podziemna Europa.„Królewskie Kopalnie Soli” znalazły się w grupie 9 miejsc z Europy zaproszonych do programu „Podziemna Europa”, obok takich miejsc jak: Kopalnia Falun ze Szwecji, kopalnie Zollverein i Rammelsberg z Niemiec, Bańska Szczawnica ze Słowacji, region winny Tokaj z Węgier, piwnice szampanów z Szampanii, a także regiony górnicze Nord-Pas de Calais z Francji i region Walonii z Belgii.Projekt ruszył na początku 2017 roku i potrwa prawie 3 lata, a organizatorzy i przedstawiciele zaproszonych miejsc spotykają się na warsztatach, by wspólnie planować i konsultować prace związane z projektem.
Wiosną odbyły się pierwsze warsztaty we francuskiej Szampanii, natomiast organizacja drugich została powierzona Muzeum Żup Krakowskich, które w projekcie reprezentuje cały wpis.Warsztaty odbyły się w dniach 20-23.09.2017, wzięło w nich udział 33 gości z kraju i zagranicy, w tym organizatorzy oraz delegaci zaproszonych miejsc. Inauguracja warsztatów odbyła się na Zamku Żupnym w Wieliczce i uświetnili ją: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, Burmistrz Bochni Stefan Kolawiński, Zastępca Burmistrza Wieliczki Piotr Krupa, przedstawiciele Zarządu Powiatu Wielickiego Łukasz Sadkiewicz i Tadeusz Luraniec, Zastępca Dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Piotr Szpanowski, a także Prezes Kopalni Soli Bochnia Zbigniew Rojek. Gospodarzem spotkania był Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich – Jan Godłowski. Obrady warsztatowe odbyły się w konferencyjnych komorach obu kopalń, a ich głównym tematem było przygotowanie internetowej platformy turystyczno-informacyjnej, tworzonej przez National Geographic przy współudziale uczestników projektu, skierowanej do odbiorców z Chin i USA oraz omówienie planu marketingowego i kampanii reklamowej, która w 2018 roku realizowana będzie przez firmę doradczą Solimar International z USA. Celem kampanii będzie promocja platformy i tras tematycznych UNESCO podczas największych imprez turystycznych na świecie.W trakcie warsztatów uczestnicy zwiedzili Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Zamek Żupny ze szczególnym uwzględnieniem największej w Polsce kolekcji zabytkowych solniczek, podziemną ekspozycję Muzeum i wielicką Tężnię. Goście zobaczyli również Kraków który, oprócz Drogi Królewskiej, także zaprezentował gościom choć wycinek swojego podziemnego oblicza – ekspozycję w podziemiach Rynku Głównego i Smoczą Jamę.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.