LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 12 września 2021 - 16 stycznia 2022
Wystawę można oglądać tylko do 16 stycznia.
Wystawa prezentuje wyjątkowej urody oraz szczególnej wartości wyroby złotnictwa należące w przeszłości do rodów królewskich, carskich i książęcych. Po raz pierwszy w Polsce można oglądać w dużym wyborze, wchodzące w skład tego cennego zbioru, rzadkie, kolekcjonerskie okazy szczególnie świeckich sreber, powstałych już od XVI wieku.

Ekspozycja przedstawia szczególnie rzadkie przedmioty z zastaw stołowych takie jak sosjerki, solniczki, teryny, naczynia do picia a wśród nich czarki, pucharki, kielichy, kubki i kufle a ponadto dzbanki do kawy, herbaty i czekolady oraz naczynia do chłodzenia wina i kieliszków. Uwagę zwraca wyjątkowy nef, czyli statek na sól. To w nim od średniowiecza władca przechowywał swój osobisty zestaw ulubionych przypraw, w tym sól.

Wybrane obiekty pochodzą z zastaw stołowych dworów panujących m.in. Jerzego III króla Wielkiej Brytanii  i Irlandii i króla Hanoweru, królów: Fryderyka II Wielkiego, Fryderyka Wilhelma III, Fryderyka Augusta III orazcarycy Katarzyny Wielkiej. Niektóre z naczyń w przeszłości wchodziły też w skład  wysokiej klasy  kolekcji należących do bogatych rodów np. Rothschildów. Stanowiły także ozdobę dawnych gabinetów sztuki.

Prezentowana kolekcja jest własnością rodziny Matzke, którą założyli Helga i Fred Matzke. Właściciele to znani na świecie niemieccy antykwariusze specjalizujący się w zabytkowym złotnictwie. Muzeum nawiązało z nimi kontakt kilka lat temu kupując solniczki do swoich zbiorów. Kontakty zaowocowały dalszą współpracą i prezentacją ich niezwykłej kolekcji na wystawie w Zamku Żupnym w Wieliczce. Tworzy ona całość z, dostępną w Zamku, wystawą stałą „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” prezentującą cenny zbiór naczyń przyprawowych.

Obiekty z kolekcji „Helga Matzke” posiada też Zamek Królewski na Wawelu. Dzięki uprzejmości Dyrekcji wawelskiego zamku, są one udostępnione w Wieliczce.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog w języku polskim i angielskim, który zawiera m.in. eseje niemieckich znawców tematu, dotyczące historii naczyń stołowych.

ROZMOWA Z TWÓRCAMI WYSTAWY W POLSKIM RADIO PR 1

KATALOG WYSTWY

Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Współpraca: Helga Matzke European Silver