DATA 25 marca 2021 CZWARTEK
Już po raz drugi – tym razem 25 marca - zorganizowana została akcja Światło dla Białorusi - by zademonstrować solidarność i wsparcie dla białoruskich sąsiadów, którzy od sierpnia ubiegłego roku głośno upominają się o swobody demokratyczne. Do tej akcji już po raz drugi przyłączyła się też nasza instytucja. W kolorach flagi białoruskiej oświetlony zostanie budynek administracyjny Muzeum przy ul. Daniłowicza 12, a na XIV-wiecznej baszcie zamkowej zawisła bało-czerwono-biała flaga.
25 marca obchodzony jest jako Dzień Wolności Białorusi – święto nieuznawane przez obecny rząd Białorusi, ale przypominane przez białoruskie społeczeństwo, w szczególności przez środowiska niezależnej opozycji demokratycznej. Podczas pierwszej odsłony akcji 12 i 13 września 2020 roku na ponad 170 obiektach publicznych w Polsce pojawiły się historyczne narodowe barwy Białorusi.

Akcję inicjują: Narodowe Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza i TVP Kultura, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

#LightForBelarus
#FreeBelarus