LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 12 września 2021 - 15 stycznia 2022
Wystawa zaprezentuje wyjątkowej urody oraz szczególnej wartości wyroby złotnictwa należące w przeszłości do rodów królewskich, carskich i książęcych. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć w dużym wyborze, wchodzące w skład tego cennego zbioru, rzadkie, kolekcjonerskie okazy szczególnie świeckich sreber, powstałych już od XVI wieku.
Ekspozycja przedstawia szczególnie rzadkie przedmioty z zastaw stołowych takie jak sosjerki, solniczki, teryny, naczynia do picia a wśród nich czarki, pucharki, kielichy, kubki i kufle a ponadto dzbanki do kawy, herbaty i czekolady oraz naczynia do chłodzenia wina i kieliszków. Uwagę zwraca wyjątkowy nef, czyli statek na sól. To w nim od średniowiecza władca przechowywał swój osobisty zestaw ulubionych przypraw, w tym sól.

Wybrane obiekty pochodzą z zastaw stołowych dworów panujących m.in. Jerzego III króla Wielkiej Brytanii  i Irlandii i króla Hanoweru, królów: Fryderyka II Wielkiego, Fryderyka Wilhelma III, Fryderyka Augusta III orazcarycy Katarzyny Wielkiej. Niektóre z naczyń w przeszłości wchodziły też w skład  wysokiej klasy  kolekcji należących do bogatych rodów np. Rothschildów. Stanowiły także ozdobę dawnych gabinetów sztuki.

Prezentowana kolekcja jest własnością rodziny Matzke, którą założyli Helga i Fred Matzke. Właściciele to znani na świecie niemieccy antykwariusze specjalizujący się w zabytkowym złotnictwie. Muzeum nawiązało z nimi kontakt kilka lat temu kupując solniczki do swoich zbiorów. Kontakty zaowocowały dalszą współpracą i prezentacją ich niezwykłej kolekcji na wystawie w Zamku Żupnym w Wieliczce. Tworzy ona interesującą całość z, dostępną w Zamku, wystawą stałą „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” prezentującą cenny zbiór naczyń przyprawowych.

Obok wielickiego Muzeum obiekty z kolekcji „Helga Matzke” posiada też Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. Dzięki uprzejmości dyrekcji wawelskiego zamku, zostaną one również pokazane na tej wystawie.

Wystawie towarzyszy obszerny katalog w języku polskim i angielskim, który w sposób interesujący i bardzo szczegółowy przedstawia cenne zabytki. Zawiera m.in. ciekawe eseje niemieckich znawców tematu, dotyczące historii naczyń stołowych służących do podawania soli, napojów i potraw.

Program towarzyszący wystawie na rok 2021
- 17.09: warsztaty „Senior w Muzeum” - „Sztuka złotnictwa”
- 17.10: warsztaty „Mama, Tata i Ja”- „Sztuka złotnictwa”
- 20.10: prelekcja „Skarbce czyli od splendoru po "świątynie sztuki” (przybliży tematykę skarbców panujących od czasów średniowiecza, jak również późniejsze zbiory sztuki, tzw. Kunstkammery) – kustosz K. Ochniak-Dudek