Do 25 kwietnia Zamek Żupny oraz Kopalnia Soli pozostają nieczynne
LOKALIZACJA online
DATA 21 kwietnia 2021 ŚRODA
godzina 17:00
Zapraszamy na spotkanie online z Dominkiem Krysą, przewodnikiem po kopalni oraz pasjonatem wielickiej historii. który opowie o jednym z najważniejszych zabytków miasta, Kościele pw. św. Klemensa.

Mijając go na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że w przeszłości była to jeszcze wspanialsza i  bogatsza świątynia. Obecnie, spoglądając na klasycystyczną bryłę kościoła, trudno wyobrazić sobie, iż w tym samym miejscu, przed 235 laty wznosiła się dostojna gotycka budowla, dorównująca wyposażeniem katedrom i kolegiatom. Jeszcze w drugiej połowie XVIII w. jej wnętrze przypominało to, jakie możemy dziś podziwiać np. w kościele Bożego Ciała w Krakowie. Niestety - pomnik historii Wieliczki przepadł w 1786 r. w związku z decyzją zaborcy austriackiego o jego rozbiórce. 

Spotkanie przybliży historię dawnych ołtarzy i kaplic, zdobiących niegdyś wielicką farę, a także odkryje wskazówki dla poszukiwaczy ich śladów. Aktualny kościół św. Klemensa został zbudowany na podstawie niemal takiego samego układu przestrzennego jak dawna świątynia. Dzięki temu jego współczesna bryła z powodzeniem posłuży do sentymentalnej wędrówki przypominającej wizerunek niezachowanego wnętrza.


Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum, w formule online za pośrednictwem Facebooka, w środę 21 kwietnia o godz. 17.00.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.