DATA 12 stycznia 2022 ŚRODA
Zapraszamy na spotkanie z Klementyną Ochniak-Dudek, kuratorką wystawy "Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI–XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke", która opowie o Kunst- i Wunderkamerach czyli o skarbcach panujących.
W epoce renesansu i baroku władcy, książęta i uczeni zakładali Kunst- i Wunderkamery: pomieszczenia, w których wystawiano cenne dzieła sztuki, rzadkie przedmioty naturalne (kamienie ozdobne, wyroby z kości, korala, itp.), instrumenty naukowe (np. globusy ziemi i nieba), przedmioty z egzotycznych krain (jaja strusia, muszle) i cuda natury, które wzbudzały zachwyt lub zadziwiały. Zbiory te podkreślały władzę i bogactwo właściciela, jak również odzwierciedlały ówczesny światopogląd i stan wiedzy.

Początkowo zbiory te były dostępne tylko dla elity, z czasem jednak stały się dostępne dla szerszego grona odbiorców. Z nich wykształciły się protomuzea w rezydencjach prywatnych, a z czasem narodowe muzea z pamiątkami historycznymi i sztuką, które postrzegano w XIX w. jako "świątynie sztuki".  Przybliżone zostaną przykłady z dworów Florencji, Drezna, Wiednia i Warszawy.

Zapisy na spotkanie:

Wpisz imię
wpisz poprawny adres email
wpisz poprawny numer telefonu
Wpisz poprawną liczbę osób, minimum 1 maksimum 5.
Wiadomość jest za krótka.
* - pola wymagane Wypełnij formularz i wyślij, a następnie oczekuj na potwierdzenie zapisu.