LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 23 września 2020 ŚRODA
Zapraszamy 23 września 2020 roku, o godzinie 17.00 na spotkanie: Niezwykła droga do Wieliczki 6 górników z Miśni czyli przyjrzyjmy się pierwszorzędnym rzeźbom w porcelanie, z Klementyną Ochniak-Dudek, kustosz Działu Sztuki i Etnografii Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Spotkanie pozwoli poznać bliżej wspaniały komplet, elegancko upozowanych 6 figurek porcelanowych górników, pochodzących z najstarszej manufaktury porcelany w Europie, a prezentowany aktualnie w Zamku Żupnym.


Dowiemy się kto był ich autorem i skąd czerpał wzory oraz do czego służyły takie drobiazgowe rzeźby w XVIII wieku. Jednak przede wszystkim poznamy ich niezwykłe losy w przeszłości, które znalazły finał w kolekcji wielickiego muzeum.

Warto pamiętać, że górniczy specjaliści z Saksonii (gdzie rzeźby powstały) zarządzali także Żupami Krakowskimi w 1 połowie XVIII wieku. Czas zatem puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, jak podobne postacie wędrują z Zamku Żupnego do klety szybu Regis, w którym konstruują właśnie nowy rodzaj kieratu do transportu soli…


Spotkanie odbędzie się w Zamku Żupnym w Wieliczce, w ramach cyklu spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Wstęp bezpłatny.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.