LOKALIZACJA Kopalnia Soli
DATA 17 grudnia 2022 SOBOTA
CENA 15 zł / os.

W tym roku przypada 120. rocznica urodzin Alfonsa Długosza - twórcy Muzeum ♥
Z tej okazji zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem Trasy Muzeum w Kopalni Soli, w cenie 15 złotych.

Alfons Długosz, twórca Muzeum, niestrudzony pasjonata Wieliczki, doskonały fotografik, wizjoner i społecznik, doprowadził do uratowania wielu cennych zabytków z opuszczonych komór Kopalni Soli. Jego dziełem życia, było utworzenie w 14 komorach Kopalni Soli, nowoczesnego Muzeum, chroniącego bezcenne zabytki: gigantyczne machiny górnicze, urządzenia, kryształy i dzieła sztuki. Wiele z eksponatów Długosz pozyskał w wyniku żmudnych poszukiwań w starych, zapomnianych komorach.


Na Trasie Muzeum w Kopalni Soli, można bliżej poznać historię solnego przedsiębiorstwa - Żup Krakowskich, które przez setki lat należało do panujących i miało ogromny wpływ na rozwój gospodarczy Polski.  W solnych komorach oglądać można kieraty - ogromne, drewniane maszyny, narzędzia górnicze oraz eksponaty przybliżające tradycje górnicze. Na Trasie Muzeum w Kopalni Soli znajdują się też ogromne komory-rezerwaty z zachowanymi śladami dawnych prac górniczych, uważane za jedne z najpiękniejszych.

Zobaczyć można też: okazy soli, w tym kryształy z Grot Kryształowych, obiekty sztuki sakralnej oraz multimedialną kaplicą św. Jana Pawła II. Jednym z najcenniejszych obiektów sztuki jest Róg Bractwa Kopaczy z 1534 roku, symbolizujący bogactwo wielickiej kopalni.


Ważne informacje:

  • Zbiórka: sklepik-kasa Muzeum, Zamek Żupny, ul. Zamkowa. Tu będzie Państwa przewodnik. Prosimy o przybycie ok. 10 minut wcześniej celem zakupienia biletów (15 zł/os.). 
    Wejście do sklepiku znajduje się od strony Ogrodu Żupnego. 
  • W zwiedzaniu mogą uczestniczyć dzieci od 5 lat wzwyż
  • Czas zwiedzania wraz ze zjazdem i wyjazdem ok. 2 godz. 
  • Parkingi miejskie w Wieliczce w sobotę są bezpłatne


Dodatkowo w sobotę można zwiedzić Zamek Żupny bezpłatne. W Zamku można zobaczyć wystawę „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” oraz oglądnąć film "Pasja z głębi ziemi. Alfons Długosz i dzieło jego życia"

Zapisy na zwiedzanie Trasy Muzeum

Wpisz imię
wpisz poprawny adres email
wpisz poprawny numer telefonu
Wpisz poprawną liczbę osób, minimum 1 maksimum 5.
Wiadomość jest za krótka.
* - pola wymagane Wypełnij formularz i wyślij, a następnie oczekuj na potwierdzenie zapisu.

Film o twórcy Muzeum - Alfonsie Długoszu

"Pasja z głębi ziemi. Alfons Długosz i dzieło jego życia", trwający 32 minuty i 52 sekundy, opowiada historię życia twórcy Muzeum - Alfonsa Długosza. Na filmie wypowiadają się znajomi i współpracownicy Alfonsa. Pokazana jest współczesna kopalnia soli
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.