LOKALIZACJA Zamek i Kopalnia
DATA 25 czerwca - 30 sierpnia 2024
Zapraszamy na letnie spotkania w ramach Rodzinnego Lata w Muzeum. Na uczestników czeka fajna zabawa - od solnych podróży, przez rozmowy o herbie, kopalnię z dreszczykiem, odkrywanie natury, spotkań ze Skarbnikiem, tropienie górniczych szybów, po dawne wspomnienia i poznawanie fascynującego świata górników.
Spotkania będą się odbywać zarówno w Muzeum w kopalni soli jak i Zamku Żupnym. Będą dla nich inspiracją także wystawy czasowe: Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach. Zajęcia będą się odbywać o godz. 10.00.

Rezerwacja: 12 289 16 33


Koszt udziału:
Zamek Żupny - 10 zł/os., 30 zł bilet rodzinny (2+2)
Muzeum w kopalni - 15 zł/os., 45 zł bilet rodzinny (2+2)
 

Program:

20.08 - Solne podróże, Muzeum w kopalni  
Fascynująca podróż po solnym muzeum, w czasie której uczestnicy poznają sól z różnych
zakątków świata. Tej podróży posłuży różna forma prezentacji  miejsc związanych z
pozyskiwaniem soli. Zadania z jakimi przyjdzie się zmierzyć, będą tak urozmaicone i tak różnorodne
jak różna jest sól, która występuje na każdym kontynencie.

21.08 - Czy herb pochodzi od taty czy od herbaty?, Zamek Żupny 
W czasie zajęć rodziny będą miały możliwość zbadać własną przeszłość.  Rozwiązując różne zadania dowiedzą się co to jest dziedzictwo  i jakiego rodzaju ”spadek” otrzymujemy niezależnie od majątku. Dowiedzą się też kto mieszkał w zamkach takich jak Zamek Żupny, kim byli rycerze oraz z czego składał się i jak mógł wyglądać ich indywidualny „podpis”, czyli herb. Każda drużyna zaprojektuje swój własny herb według zasad heraldyki oraz pozna tajemnice i zagadki zawarte w dawnych herbach rycerskich czy szlacheckich.

22.08 - Kopalnia z dreszczykiem, Muzeum w kopalni
Ta podróż w głąb ziemi jest dla tych, którzy chcą odkrywać świat tak jak Indiana Jones,  pragnących przeżyć coś niezwykłego i poczuć dreszczyk emocji. Ta fascynująca przygoda zacznie się od zjazdu windą na głębokość 135 metrów i prowadzić będzie przez niezwykłe chodniki i wyrobiska Muzeum. Uczestnicy  dowiedzą się jak wyglądała praca w kopalni, jakie zagrożenia czyhały na górników i czy duchy towarzyszyły im w pracy.

23.08 - Czy tulipany rosną na drzewie? - spacer wokół Zamku
Spacer pośród przyrody wycisza, relaksuje i uspokaja. Drzewa dają upragniony cień w upalne dni oraz bezpieczne schronienie ptakom. Spacerując wokół zamku można podziwiać nie tylko otaczającą nas przyrodę, ale także mieć bezpośredni kontakt z przeszłością , o której przypominają stare mury obronne i baszta.
 
27.08 - Skarbnik – strażnik podziemnych tajemnic, Muzeum w kopalni  
Skarbnik, Skarbek, Pan podziemi, te wszystkie określenia dotyczą jednej i tej samej osoby. On jest
stróżem podziemnych skarbów i przyjacielem wszystkich górników. Na jego temat krążą różne legendy. Spacerując podziemnymi wyrobiskami uczestnicy dowiedzą się  kiedy najczęściej pojawia się górnikom, przed czym ich ostrzega i co jest jego największym przysmakiem.
 
28.08 - Spacer szlakiem szybów górniczych 
Spacer ulicami miasta Wieliczka umożliwi rodzinom odkrycie mniej znanej historii Wieliczki. Kierując się wskazówkami drużyny powędrują na poszukiwanie kopalnianych „okien na świat” czyli  szybów górniczych stanowiących od wieków element architektury wielickiego krajobrazu. Rozwiązując zadania i zagadki poznają szyby istniejące, ale też dotrą do miejsc, w których pozostały po nich już tylko tablice lub … wspomnienie. W wędrówce pomoże mapa, zagadki, labirynty oraz szyfry i zdjęcia dawnej Wieliczki.

29.08 - Górnicze wspomnienia sprzed lat, Muzeum w kopalni  
Dla tych, którzy lubią słuchać ciekawych opowieści z dawnych lat skierowane są te zajęcia, które odbędą się w Muzeum w kopalni soli. Dowiedzą się czy krasnoludki psociły czy też pomagały górnikom w pracy, czy Ambroży wyzdrowiał i co takiego zrobił kulawy Wojtek?
 
5.07/ 30.08 - Świat górników utrwalony w kadrze, Zamek Żupny
Górniczy świat kojarzy się z ciężką pracą i zagrożeniem. Pomimo różnic w kopalniach na całym świecie, zmieniających się czasów i nowoczesnej technologii -  górnicy to ludzie odważni i silni. Zajęcia pokażą ten tajemniczy i niebezpieczny świat od strony zwykłego człowieka, jego blaski i cienie, pracę, trud i codzienne zwyczaje. Inspiracją jest wystawa „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach”.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.