LOKALIZACJA Zamek i Kopalnia
DATA 17 - 27 sierpnia 2021
Zapraszamy na spotkania z historią, sztuką, legendami i zabytkami w ramach akcji „Rodzinne Lato w Muzeum”.
Zajęcia odbywać się będą zarówno w Zamku Żupnym jak i w Muzeum w kopalni soli w dwóch terminach od 17 27 sierpnia, od wtorku do piątku o godz. 10.00. Czas trwania zajęć ok. 90 min.

PROGRAM:

„Z jak zabytek” – Zamek Żupny, 17.08 (wtorek), godz. 10.00
Na zajęciach edukacyjnych dowiemy się dlaczego zabytki znajdują się w muzeum. Poznamy  historię niektórych z nich, tajniki ich gromadzenia,  przechowywania oraz sposobów konserwacji. Wykonamy różne zadania, które pokażą czym zajmuje się muzealnik.

 „Legenda jest dobra na wszystko” - Muzeum w kopalni,  18.08 (środa), godz. 10.00
Z legendami jest jak z dobrymi piosenkami, możemy ich słuchać wszędzie i o każdej porze. Kiedy ich słuchamy przenosimy się w czasie, marzymy, zapominamy o troskach i mamy odczucie, że jesteśmy w innym  magicznym świecie. Opowieści, które usłyszycie w solnych podziemiach zabiorą was w niezwykłą podróż w przeszłość, a występujące w nich postacie „ożyją” na nowo. Nie zabraknie różnych zadań interaktywnych i aktywizujących.

 „Obraz ukryty w kwadratach” – Zamek Żupny, 19.08 (czwartek), godz. 10.00
Na zajęciach „zagościmy” w starożytnych domach, które zdobiły piękne mozaiki. Dowiemy się co to jest mozaika i jak powstaje. Zobaczymy jak sztuka mozaiki do dziś jest wykorzystywana przez projektantów wnętrz. Każdy z uczestników będzie mógł stworzyć własny obraz metodą mozaiki. 

 „Górnicze łamigłówki” – Muzeum w kopalni,  20.08 (piątek), godz. 10.00  
Choć są wakacje i czas odpoczynku tym razem poznamy codzienność górnika od średniowiecza aż po dziś. W trakcie wędrówki przez komory i korytarze Muzeum w kopalni soli spróbujemy sił w różnych zadaniach logicznych i zmaganiach górniczych angażujących zarówno umysł jak i ciało.

"Przy królewskim stole” - Zamek Żupny, 24.08 (wtorek), godz. 10.00   
Podczas spotkania przeniesiemy się do dawnej kuchni królewskiej. Dowiemy się co dawniej jadano? Jak pachniało w królewskiej kuchni? Jak wyglądały naczynia, których używano w zamkach, np. solniczki? Czekają na nas wielozmysłowe zadania - węchowe, słuchowe, dotykowe oraz artystyczne.

„Podziemna skarbnica tajemnic” - Muzeum w kopalni, 25.08 (środa), godz. 10.00   
Warsztaty odbędą się w Muzeum w kopalni soli - miejscu, które jest podziemną skarbnicą wiedzy. Poznamy historie, legendy i tajemnice tych niezwykłych wnętrz wydrążonych w soli.  Warto pamiętać, że wielicka sól powstała 13, 5 mln lat temu a kopalnia zaczęła funkcjonować w XIII w. Czeka moc niespodzianek i ciekawostek.

„Detektyw Salt” - Zamek Żupny, 26.08 (czwartek)
Tym razem zapraszamy do udziału w zajęciach detektywistycznych ponieważ na rozwiązanie czeka zagadka. Kolejne kroki doprowadzą nas do jej rozwikłania i rozszyfrowania kodu.  Każda solniczka będzie przez nas zauważona.  

„Tajemnicza moc solanki z wielickiej kopalni” - Muzeum w kopalni, 27.08 (piątek)
Solanka, czyli słona woda, była  znana od bardzo dawna, kiedyś wypływała samoczynnie na powierzchnię ziemi w postaci źródeł. Nasi przodkowie produkowali z niej sól gotując ją na ogniu w dużych glinianych garnkach. Ta niezwykła woda ma także właściwości lecznicze jest używana do kąpieli, inhalacji czy okładów. Solance zawdzięczamy też piękne formy solne zdobiące niektóre wnętrza w kopalni: kalafiory, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, wyrosłe na przedmiotach kryształy czy malownicze jeziorka solankowe. Wędrując podziemnymi chodnikami i starymi komorami solnymi poznamy moc tej niezwykłej wody, rozwiążemy zadania i  wykonamy doświadczenie.Przydatne informacje:
Czas trwania zajęć: Muzeum w kopalni ok. 1,5 h., Zamek - ok.1h.
Koszt: Muzeum w kopalni - 9 zł./os., Zamek - bilet rodzinny 15 zł (2+2, każda kolejna osoba 8 zł) 
Zbiórka: sklep i kasa w Zamku (wejście od strony Ogrodu Żupnego).
Preferowany wiek uczestników: 6 – 12 lat
Informacja i rezerwacja: Dział Edukacji: 12 289 16 33
50% zniżki z Wielicką Kartą Dużej Rodziny 3+,Krakowską Kartą Rodzinną z Kartą Dużej Rodziny, Krakowską Kartą Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.