LOKALIZACJA Zamek i Kopalnia
DATA 28 stycznia - 7 lutego 2020
Rezerwacja 12 289 16 33
Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku od 6-12 lat wraz z rodzicami/opiekunami do wspólnej zabawy podczas Ferii w Zamku i Kopalni. Będą konkursy, warsztaty, a także gry i zajęcia edukacyjne oraz tradycyjnie Bal.
 „W podziemnym królestwie Świętej Kingi” / 28 stycznia (wtorek), godz. 11.00-13.00, Kopalnia
Kopalnia soli ciągle zachwyca. Powstała dawno temu, jest ogromna i tajemnicza. Spacer po niej to ekscytująca wyprawa w przeszłość poprzez komory i korytarze, w których byli kiedyś górnicy, a dziś prezentowane są eksponaty przypominające o ich ciężkiej pracy i ich wyjątkowej patronce św. Kindze. Na uczestników czekają ciekawe opowieści, zagadki, łamigłówki, krzyżówka oraz zajęcia ruchowe.

„Od lampy do łuku elektrycznego” / 30 stycznia (czwartek), godz. 11.00-12.30, Zamek
Czy były czasy kiedy nie znano sztucznego światła? Czym ono w ogóle jest, jakie są jego źródła i czy światło można „oswoić”? Tym razem uczestnicy zamienią się w odkrywców i wynalazców. Poznając historię oświetlenia od prehistorii poprzez lampę naftową, gazową i elektryczną, odkrywać będą zagadnienia z fizyki światła. Ich poznanie pomoże młodym naukowcom wykonać projekty alternatywnych źródeł światła, ekologicznych lamp i innych wynalazków ze światłem związanych. Inspiracją będzie interesująca wystawa „Światło i sztuka. Lampy z XIX i XX wieku”.

„Ferie z duchami” / 4 lutego (wtorek), godz. 11.00-13.00, Kopalnia
Tym razem to nie „Wakacje z duchami”, a „Ferie z duchami” bo w kopalni – miejscu odległym i ciemnym można poczuć się nieswojo. Przez 700 lat było to królestwo górników, a ich pracy w podziemiach towarzyszyły spotkania z dziwnymi postaciami – duchami, o których przekazywali sobie opowieści. Tym razem  to właśnie te opowieści  będą towarzyszyć uczestnikom zajęć  w Muzeum w kopalni.  Kto wie, może nawet będzie szansa ich usłyszeć, a nawet zobaczyć.

„Tajemnice ukryte w herbach” / 6 lutego (czwartek), godz. 11.00-12.30, Zamek

·Co to jest herb i do czego służył. Dlaczego był ważny w dawnych czasach? Co przedstawiał i dlaczego? Czykryje w sobie sekrety i ciekawostki związane z naszą historią? Tego wszystkiego uczestnicy dowiedzą się w czasie zajęć, a na koniec zaprojektują i wykonają własny herb rodzinny.

„Królewski bal u Żupnika”  / 8 lutego (sobota), godz. 16.00- 18.00, Zamek
Na zakończenie ferii zapraszamy na iście królewski bal, podczas, którego uczestnicy spotkają postacie znane z legend i baśni. Zapraszamy wszystkich od królewien, księżniczek, księciów, poprzez rycerzy, superbohaterów, po krasnoludy, smoki, czy inne stwory...

Zajęcia dla grup zorganizowanych

29.01, 5.02, 31.01, 7.02 – tematy do wyboru:
Muzeum w kopalni - „ Solny detektyw” lub „ Górnicza szychta”, „Od kopacza do górnika”
Zamek Żupny - „Na rycerskim zamku”, „ Kolekcjonerzy wielcy i mali”, „ Solniczkowy zawrót głowy”
Zbiórka: Zamek Żupny ul. Zamkowa 8
Cena zajęć: 15 zł w Kopalni // 8 zł w Zamku
50% zniżki z Wielicką Kartą Dużej Rodziny 3+,Krakowską Kartą Rodzinną z Kartą Dużej Rodziny, Krakowską Kartą Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem