LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
To był wyjątkowy dzień pełen radości i fantastycznej zabawy. Pomimo kaprysów pogody, nastroje dopisały jak nigdy. Oba dziedzińce Zamku Żupnego rozbrzmiały gwarem i górniczą muzyką, przenosząc w przeszłość do czasów solnego przedsiębiorstwa.
Gości powitał Dyrektor Muzeum Jan Godłowski, zapraszając do wspólnej zabawy. W inauguracji Święta Soli wzięli udział także burmistrz Wieliczki Rafał Ślęczka oraz prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Marian Leśny.

W ramach międzynarodowej współpracy gościliśmy także delegację z Hiszpanii. Nasze Muzeum zaszczycili swoją obecnością burmistrz Cardony Ferran Estruch Torrents, dyrektor Fundacji Historycznej Cardona Francesco Ponsa wraz z delegacją miasta i kopalni soli w Cardonie.
Tak jak w poprzednich edycjach dużym entuzjazmem okazała się zabawa przy warzelni soli, w której dzieci aktywnie przelewały "solankę" przygotowując ją do dalszego etapu produkcji soli. Możliwość osobistego sprawdzenia się w tradycyjnych rzemiosłach bardzo spodobała się uczestnikom – każde stanowisko skupiało wokół siebie mnóstwo zainteresowanych, podobnie jak zajęcia edukacyjne czy tradycyjny już zjazd na linie z XIV-wiecznej baszty.

Święto Soli staje się coraz większym wydarzeniem – przyciąga ludzi z różnych zakątków Polski, którzy przyjeżdżają do Wieliczki specjalnie na tę barwną imprezę.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za świetną zabawę i do zobaczenia za rok!

A oto kilka liczb:

  • Odwiedziło nas, aż 5998 osób!
  • Na linie zjechało 265 odważnych dzieciaków!
  • 205 solniczek zostało artystycznie pomalowanych!
  • Zużyliśmy 10 kilogramów masy solnej

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.