LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 20 - 22 marca 2020
Muzeum, w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”,  zaprasza do zwiedzania Zamku Żupnego w dniach 20-22 marca 2020 roku.
Zamek Żupny w Wieliczce to historyczna siedziba administracyjna solnego przedsiębiorstwa od końca XIII w. do 1945 r. a dziś miejsce wystaw.
Szczególną atrakcją w nim jest wystawa stała „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” z obiektami światowej klasy. Wielicka kolekcja naczyń na sól zaliczana jest do najcenniejszych na świecie.

Patrząc na te piękne przedmioty warto pamiętać, że w przeszłości świadczyły o statusie i zamożności właściciela. Na stole stały przed najważniejszym gościem dlatego też musiały być wykonane z cennego materiału i pięknie ozdobione.
 
Ponadto w Zamku zobaczyć można m.in.: wystawę archeologiczną z najstarszymi naczyniami do produkcji soli oraz Salę Gotycką z portretami żupników – zarządców solnego przedsiębiorstwa.

W Zamku do zwiedzania jest też średniowieczna baszta i szyb górniczy. Ich zwiedzanie jest uzależnione od pogody. W przypadku opadów śniegu będą niedostępne.
 
Zamek w marcu można zwiedzać w godzinach od 8.30 do 15.30. Nie obowiązuje rezerwacja.
Ceny biletów do Zamku Żupnego w czasie akcji (-50%)
bilet normalny - 4 zł (8 zł)
bilet ulgowy - 2 zł (5 zł), w tym dla dzieci od 7-16 lat - 1 zł
bilet rodzinny - 7 zł (15 zł), 2 osoby dorosłe + 2 dzieci
 
Ponadto zapraszamy do zwiedzenia Trasy Muzeum w kopalni soli na głębokości 135 m. Będzie można zobaczyć wyjątkowej urody komorę Saurau udostępnioną po kilku latach prowadzonych w niej prac konserwatorskich i kilkanaście solnych komór pełnych ciekawych, górniczych zabytków.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.