LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
W ramach ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”,  zaprasza do Wieliczki do zwiedzania Zamku Żupnego w dniach 18-20 i 25-27 listopada 2022 roku. Zamek w tym czasie bierze również udział w akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” dlatego przez cały listopad można go zwiedzać bezpłatnie.
Zamek Żupny w Wieliczce to historyczna siedziba administracyjna solnego przedsiębiorstwa od końca XIII wieku do 1945 roku, a dziś miejsce wystaw.

Szczególną atrakcją w nim jest wystawa stała „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” z obiektami światowej klasy. Wielicka kolekcja naczyń na sól zaliczana jest do najcenniejszych na świecie. Pochodzą prawie ze wszystkich kontynentów, wykonane w znanych warsztatach złotniczych i wytwórniach porcelany. W przeszłości świadczyły o statusie i zamożności właściciela. Na stole stały przed najważniejszą osobą wyznaczając dla niej miejsce.

W podróż w przeszłość miasta zabiera wystawa archeologiczna „Pradzieje Wieliczki i okolic”. Prezentuje najstarsze naczynia do produkcji soli sprzed 6 tysięcy lat oraz jedyny w Polsce zrekonstruowany w całości puchar warzelniczy z kultury łużyckiej z epoki brązu. Przed pojawieniem się pieniądza sól była płacidłem, czyli pieniądzem przedmiotowym. Jego wartość opierała się na użyteczności soli.

Sala Gotycka prezentuje portrety zarządców kopalni m.in. zasłużonego dla kopalni reformatora Jana Gotfryda Borlacha czy kontrowersyjnego żupnika Sebastiana Lubomirskiego. W Zamku można też zobaczyć ostatnie nabytki muzeum a wśród nich m.in. cenne solniczki z Limoges we Francji wykonane techniką emalii malarskiej i plan miasta Wieliczka z 1717 r. wykonany przez królewskiego geometrę Krzysztofa Juliusza Herttwiga.

Prezentowany jest film dokumentalny „Pasja z głębi ziemi. Alfons Długosz i dzieło jego życia”, który został zrealizowany z okazji 120. rocznicy urodzin wyjątkowego człowieka, twórcy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Film jest zapisem wspomnień byłych pracowników Muzeum.

Godziny otwarcia:
Zamek Żupny w listopadzie można zwiedzać: wtorek-piątek w godzinach od 9.00 do 16.00, sobota-niedziela od 9.00 do 17.00, w poniedziałek nieczynny. Nie obowiązuje rezerwacja.

W Zamku Żupnym trwa obecnie remont przygotowujący go do zorganizowania nowej, stałej ekspozycji „Solny klejnot w koronie”. Wystawy czasowe i stałe są otwarte, na razie nie można zwiedzać dziedzińców, szybu i baszty.

Akcja „Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny” jest organizowana przez Polską Organizację Turystyczną oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.