LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 18 marca 2023 SOBOTA
godzina 10:00
REZERWACJA 12 289 16 33
Zapraszamy rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami do udziału w nowym cyklu warsztatów: "Oswoić Muzeum". Pierwsze spotkanie: "Poznajemy Muzeum" odbędzie się już 18 marca w Zamku Żupnym.
Warsztaty będą się odbywały zarówno w ekspozycjach Zamku Żupnego, jak również w Muzeum w kopalni soli. Odmienność miejsc stwarza możliwość dostarczenia uczestnikom różnorodnych bodźców, doznań i odkryć. Zajęcia mają charakter interaktywny i zawierają elementy zabawy, ruchu oraz zadania do wykonania. Umożliwiają poznanie otaczającej rzeczywistości wszystkimi zmysłami.

Celem spotkań jest  pokazanie dzieciom i rodzicom, że Muzeum jest miejscem dla nich przyjaznym bez względu na to jaką tematyką się zajmuje.

Tematy spotkań

ZAMEK ŻUPNY
18.03, godz. 10.00. Poznajemy Muzeum
3.05, godz. 10.00. W dawnej kuchni zamkowej
bilet: 15 zł/rodzinny*

KOPALNIA SOLI 
9.09, godz. 10.00. Spacer po podziemnej krainie
2.12, godz. 10.00. Górnicze tradycje i obyczaje
bilet: 9 zł/os.*

*50% zniżki dla posiadaczy Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

  • Zajęcia przeznaczone dla rodzin z dziećmi do 12 roku życia. Przy zgłoszeniu prosimy o podanie informacji na temat potrzeb dziecka
  • Spotkania poprowadzi Magdalena Gawrońska - doświadczona edukatorka, absolwentka oligofrenopedagogiki, wyspecjalizowana w programach dla dzieci z niepełnosprawnością, koordynator dostępności w Muzeum, autorka projektu edukacyjnego: Muzeoterapia


EKSPOZYCJA W ZAMKU ŻUPNYM

Informacje podstawowe: Do Zamku Żupnego można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej z Krakowa: 304, 224, 204, 244 W okolicy znajdują się przystanki: „Wieliczka Kopalnia soli” , „Wieliczka rynek” , „Wieliczka Goliana”. Można też dojechać pociągiem z Dworca Głównego w Krakowie. Najbliższa stacja to „Wieliczka – Rynek Kopalnia.

Otoczenie i udogodnienia:Do Zamku prowadzi miejski chodnik z płyt betonowych oraz z kostki brukowej. Przed bramą główną Zamku znajduje się przejście dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, ale bez sygnalizacji świetlnej. Kasa zlokalizowana jest w budynku przy Ogrodzie Żupnym.Zamek nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Na dziedzińcu Zamku trwa remont, dziedziniec, szyb i baszta są nieczynne. Ekspozycje wewnątrz Zamku - wystawy czasowe i stałe pozostają są otwarte.
Przestrzeń: Zamek jest budynkiem zabytkowym, aktualnie niedostosowanym dla osób poruszających się na wózkach lub z problemami w poruszaniu się. Wystawy mieszczą się na 3 piętrach, do których prowadzą schody. Toaleta dla zwiedzających znajduje się w piwnicach zamkowych. Nie jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Obok niej znajduje się szatnia. W niektórych salach muzealnych, ze względu na charakter wystawy panuje półmrok. Eksponaty umieszczone są w gablotach.

EKSPOZYCJA W KOPALNI SOLI
Informacje podstawowe:
Do Kopalni Soli można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej z Krakowa: 304, 224, 204, 244 W okolicy znajdują się przystanki: „Wieliczka Kopalnia soli” , „Wieliczka rynek” , „Wieliczka Goliana”.  Można też dojechać pociągiem z Dworca Głównego w Krakowie. Najbliższa stacja to „Wieliczka – Rynek Kopalnia”. Ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka mieści się na III poziomie Kopalni Soli „Wieliczka”, na głębokości 135 m.

Udogodnienia: Na ekspozycję muzealną zjeżdża się windą górniczą w szybie Regis lub w szybie Daniłowicza. Zachowana jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych dla wózków inwalidzkich. Nie ma progów. Na terenie Muzeum znajduje się również jedna toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie Muzeum znajduje się wózek inwalidzki, który można wypożyczyć na czas zwiedzania. W komorach muzealnych, ze względu na charakter kopalni, panuje półmrok. 
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.