Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie: "Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach" z kuratorem dr Mateuszem Gilem, który przybliży fascynujące historie ukryte za ponad 100 unikatowymi obiektami.
Wystawa prezentowana jest w odrestaurowanych apartamentach wysokich rangą urzędników solnego przedsiębiorstwa, które po raz pierwszy zostały udostępnione zwiedzającym. Na polichromiach ściennych, datowanych od XVI do XIX wieku, można dostrzec m.in. fragmenty herbów, w tym herb Rzeczpospolitej z czasów panowania dynastii Wazów.
Wśród prezentowanych dzieł znajdują się prawdziwe skarby, takie jak:
- Arras z kolekcji króla Zygmunta Augusta. Tkany w Brukseli około 1560 r., przedstawiający Orła Białego, Pogoń Litewską i postać Cerery – rzymskiej bogini urodzaju. To wyjątkowy przykład królewskiego rzemiosła tekstylnego. Zbiory: Zamek Królewski na Wawelu.
- „Kosmografia” Sebastiana Münstera (1564). Starodruk zawierający pierwsze wzmianki o odkryciu soli kamiennej w Polsce. Monumentalne dzieło, które łączy wiedzę z geografii, historii i nauk przyrodniczych. Zbiory: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
- Pergaminowy akt nobilitacji Jana Januszowskiego (1588). Bogato ilustrowany dokument królewski, będący świadectwem renesansowego kunsztu artystycznego. Zbiory: Muzeum Narodowe w Warszawie.
- Haftowany pastorał opata Jana Ponętowskiego (1577–1587). Unikatowe dzieło o wyjątkowej technice, ozdobione herbami związanymi z jego właścicielem. Zbiory: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.
- Epitafium Sebalda Hubera (1504). Malarstwo tablicowe ukazujące Ukrzyżowanego Chrystusa z postaciami świętych i rodziną fundatora. Zbiory: Muzeum Narodowe w Warszawie.
Rezerwacja zwiedzania: 12 289 16 27Oprowadzanie kuratorskie jest bezpłatne, po zakupie biletu wstępu do Zamku.
Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka Współorganizator: Kopalnia Soli „Wieliczka” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego