Miło nam poinformować, że niedawno ukazał się najnowszy tom ,,Studiów i Materiałów do Dziejów Żup Solnych w Polsce”. Jest to czasopismo naukowe, które ukazuje się nieprzerwanie od 1965 r. jako periodyk poświęcony  wyłącznie problematyce dziejów solnictwa oraz zagadnieniom kultury materialnej górnictwa.
Należy podkreślić, iż najnowszy tom prezentuje interesujące prace z dziedziny historii solnictwa naszego regionu, jak np. artykuł Józefa Charkota na temat grot kryształowych w wielickiej kopalni, ciekawie naświetlający szczegóły genezy tego wyjątkowego fenomenu natury. Natomiast istotne fakty z historii kopalni, a dokładnie z 1868 roku, przestawia tekst Marka Skubisza dotyczący katastrofalnego wycieku słodkiej wody w poprzeczni Kloski w wielickiej kopalni soli.

Nie zawiodą się także miłośnicy archeologii - publikacja zawiera dwa artykuły dotyczące najnowszych badań z dziedziny osadnictwa pradziejowego w naszym regionie – m.in. tekst Jarosława M. Frasia i Marka Materny, kompetentnie omawiający zagadnienia występowania kurhanów na lessach wielicko-bocheńskich.

Ciekawym uzupełnieniem tematyki górnictwa  jest praca Kingi Stabrawy-Powęskiej „Religijność jako jeden z elementów dziedzictwa kulturowego górniczej Wieliczki”.

Wydawnictwo jest już do nabycia w muzealnych punktach sprzedaży oraz w e-sklepie.