UNESCO stworzyło nowy portal „World Heritage Journeys Europe”, w którym promowane  są kopalnie soli w Bochni i w Wieliczce, obok 33 innych wpisów z listy UNESCO w Europie.

Jest to pierwszy serwis internetowy poświęcony Światowemu Dziedzictwu UNESCO oraz zrównoważonej turystyce. Portal wspierany przez Unię Europejską, prezentuje wybrane lokalizacje miejsc Światowego Dziedzictwa z 19 krajów Unii Europejskiej. Strona została przygotowana przez UNESCO wspólnie z National Geographic


Królewskie Kopalnie Soli w Bochni i Wieliczce współpracowały z UNESCO oraz National Geographic przez ponad 18 miesięcy opracowując inspirujące i dydaktyczne treści w celu zamieszczenia na stronie. Strona „World Heritage Journeys” została uruchomiona w momencie otwarcia paryskiej siedziby UNESCO dla zwiedzających w połowie września jako część Europejskich Dni Dziedzictwa.Inicjatywa jest współfinansowana przez Unię Europejską i promuje zrównoważoną turystykę do najbardziej atrakcyjnych lokalizacji Światowego Dziedzictwa w Europie.

Portal zachęca turystów do „podróżowania inaczej i głębiej”, co oznacza wycieczki poza główne centra turystyczne, spędzanie większej ilości czasu w danym miejscu i doświadczanie tego, co lokalny region ma do zaoferowania.„Naszym celem jest zmiana sposobu podróżowania. Spędzanie większej ilości czasu w miejscu docelowym, doświadczanie lokalnej kultury oraz środowiska, a także zdobywanie wiedzy i podziwianie wartości Światowego Dziedzictwa” mówiła Mechtild Rössler, Dyrektorka Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO.Portal „World Heritage Journeys” zaprasza turystów do podróży czterema szlakami dziedzictwa: Europa Królewska, Europa Starożytna, Europa Romantyczna oraz Europa Podziemna, które splatają się między sobą, opowiadając fascynujące historie o europejskim dziedzictwie. Portal oferuje praktyczne informacje i narzędzia wspierające turystów w planowaniu wyjazdów na podstawie lokalnej wiedzy o miejscach światowego dziedzictwa kulturowego. „Oprócz bezpośredniego kontaktu z podróżującymi, mamy nadzieję, że przemysł turystyczny – w tym także operatorzy turystyczni, biura podróżny, lokalne i krajowe władze – poczują się zainspirowani stworzonymi przez nas treściami i będzie rozwijać i wspierać autentyczną turystykę, która jest zbieżna z celami projektu i odzwierciedla uniwersalną wartość Światowego Dziedzictwa.”Portal odegra także kluczową rolę w przyciągnięciu turystów chińskich do Europy podczas Roku Chińskiej Turystyki w Unii Europejskiej 2018, inicjatywy realizowanej przez Komisję Europejską oraz Ministerstwo Kultury i Turystyki Chińskiej Republiki Ludowej przy współpracy z Europejską Komisją Turystyki. Portal dostępna jest w języku angielskim, chińskim oraz francuskim.

Portal wpisuje się także w cele Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.„Projekt ten jest przykładem sposobu, w jaki National Geographic rozbudza w każdym z nas odkrywcę pragnącego zbadać najdalsze krańce ziemi. Projekt przyczyni się do poprawy sytuacji gospodarczej społeczności skupionych wokół miejsc Światowego Dziedzictwa oraz wskaże turystom wyjątkowe atrakcje, polecane przez ekspertów lokalnych,” powiedział Frank Biasi, Dyrektor rozwoju cyfrowego oraz programów turystycznych w National Geographic Maps. „W oparciu o wiedzą lokalną, strona zachęca turystów z Ameryki Północnej, Chin oraz innych dużych rynków turystycznych do podróżowania w inny, głębszy sposób oraz korzystania z platformy w celu planowania podróży po Europie.” 


Miejsca uczestniczące w projekcie:

18th-Century Royal Palace at Caserta with the Park, the Aqueduct of Vanvitelli, and the San Leucio Complex (Italy) click here
Ancient City of Nessebar (Bulgaria) click here
Aranjuez Cultural Landscape (Spain) click here
Archaeological Area and the Patriarchal Basilica of Aquileia (Italy) click here
Archaeological Ensemble of Tárraco (Spain) click here
Archaeological Site of Olympia (Greece) click here
Champagne Hillsides, Houses and Cellars (France) click here
Cultural Landscape of Sintra (Portugal) click here
Gardens and Castle at Kroměříž (Czech Republic) click here
Historic Centre of Brugge (Belgium) click here
Historic Centre of San Gimignano (Italy) click here
Historic Town of Banská Štiavnica and The technical Monuments in its Vicinity, Slovakia
Lednice-Valtice Cultural Landscape (Czech Republic) click here
Major Mining Sites of Wallonia (Belgium) click here
Mines of Rammelsberg, Historic Town of Goslar and Upper Harz Water Management System  (Germany) click here
Mining Area of The Great Copper Mountain in Falun (Sweden) click here
Mont-Saint-Michel and its Bay (France) click here
Nord-Pas De Calais Mining Basin (France) click here
Palace and Park Of Versailles (France) click here
Palaces and Parks of Potsdam and Berlin (Germany) click here
Pafos (Cyprus) click here
Pont du Gard (Roman Aqueduct) (France) click here
Roman Monuments, Cathedral of St Peter and Church of Our Lady in Trier (Germany) click here
Royal Botanic Gardens, Kew (United Kingdom) click here
Sanctuary of Asklepios at Epidaurus (Greece) click here
Stari Grad Plain (Croatia) click here
The Par Force Hunting Landscape in North Zealand (Denmark) click here
The Royal Domain of Drottningholm (Sweden) click here
Tokaj Wine Region Historic Cultural Landscape (Hungary) click here
Upper Middle Rhine Valley (Germany) click here
Vilnius Historic Centre (Lithuania) click here
Wachau Cultural Landscape (Austria) click here
Wieliczka and Bochnia Royal Salt Mines (Poland) click here
Zollverein Coal Mine Industrial Complex in Essen (Germany) click here

Mapa

Link do strony Portalu

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.