Najnowsza muzealna publikacja autorstwa Jarosława Frasia i Katarzyny Lajs koncentruje się na prezentacji specyficznych zabytków pochodzących ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, określonych mianem kamiennych siekier i toporów.
Zabytki te stanowią bez wątpienia jeden z ciekawszych przejawów umiejętności rzemieślniczych człowieka od wielu lat przyciągając uwagę badaczy starożytności. Już we wczesnym kolekcjonerskim etapie badań nad przeszłością często wchodziły w skład intrygujących „starożytnych” zbiorów, choć ich pochodzenie, funkcja, czy też czas powstania pozostawały zagadką. Książka  jest napisana w sposób starający się wyjść naprzeciw nie tylko oczekiwaniom środowisk naukowych, ale również osób niezaznajomionych z tematyką archeologiczną.

Wydawnictwo do nabycie w sklepach stacjonarnych Muzeum oraz e-sklepie.