LOKALIZACJA Zamek i Kopalnia
DATA 13 maja 2022 PIĄTEK
Motto tegorocznej imprezy brzmi „Moc Muzeum”. W związku z tym przygotowaliśmy sześć atrakcyjnych „mocnych” bloków tematycznych.
W programie „Moc Wystawy” proponujemy m.in. oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Ze snu czy ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki, zorganizowane we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Kolejnym punktem będzie "Moc Muzyki Romantyzmu" czyli koncert uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce. "Moc Światła", to pokazy laserowe, które będą oświetlać Zamek Żupny, który będzie można zwiedzać, aż do północy.

„Moc zwiedzania” to również możliwość zobaczenia wraz z przewodnikiem podziemnej ekspozycji Muzeum w kopalni soli. Dla najmłodszych przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne „Moc Soli” czyli warsztaty tworzenia soli kąpielowej, a całe rodziny mogą wziąć udział w grze terenowej „Górnicza czy romantyczna – Wieliczka pamięta o romantykach”.

Wstęp na Noc Muzeów:  1 zł

Podczas imprezy Uczestnicy będą mogli pokazać również Moc Dobra i zasilić
 zbiórkę finansową na rzecz uchodźców z Ukrainy, którą będzie prowadzić Caritas. Można już teraz wpłacić na konto:
Bank Spółdzielczy Rzemiosła Kraków
Nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001
z dopiskiem "Wielicka Noc dla Ukrainy”

Program w Zamku Żupnym*

*program Zamku nie wymaga wejściówek
  • 19.00-24.00 „Moc Wystawy” - zwiedzanie  stałej i czasowej ekspozycji Muzeum na Zamku Żupnym. Instalacja światło i dźwięk nawiązująca do tytułu imprezy – Moc Muzeów dla Ukrainy. Zbiórka finansowa na rzecz uchodźców z Ukrainy
  • 19.15, 19.30, 20.00 zwiedzanie wystawy czasowej „Ze snu czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki” – oprowadza kurator wystawy Sonia Wilk z Muzeum Śląskiego
  • 19.00-22.00 „Moc Soli” - zajęcia edukacyjne dla dzieci
  • 19.00-22.00 „Moc Gry” gra terenowa dla rodzin „Górnicza czy romantyczna – Wieliczka pamięta o romantykach”
  • 20.00 „Moc Muzyki Romantyzmu” - koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce
  • 22.00 „Moc Światła”- pokaz laserowy
  • 22.30 „Moc zabawy loteryjnej” – losowanie nagród

Zwiedzanie Trasy Muzeum w kopalni soli: [na podstawie wejściówki]

Jak pozyskać wejściówki do zwiedzania Muzeum w kopalni?
Pozyskanie wejściówki jest dwuetapowe, obejmuje rezerwację i losowanie. Wszyscy chętni rezerwują się poprzez formularz, który będzie dostępny [poniżej ⇓] od 10 maja (od godz. 9.00) do 11 maja, (do godz. 9.00). Po tym czasie system rozpocznie losowanie.

Osoby wylosowane otrzymają wyniki przez e-mail.
W razie pytań proszę kontaktować się na: p.chwalba@muzeum.wieliczka.pl

Odbiór wejściówek na Trasę Muzeum Koplani i zbiórka odbędzie się przed sklepem muzealnym w Zamku, od strony alei Jana Pawła II.

Dojazd do Wieliczki:
Koleje Małopolskie, MPK 204, 244, 304, nocny 904

Solniczki w Zamku

Licząca około 1000 obiektów kolekcja solniczek i naczyń przyprawowych, należy do najcenniejszych tego typu zbiorów na świecie. Na wystawie w Zamku prezentowane są tylko najznakomitsze i najciekawsze zabytki z kolekcji Muzeum. Wiele z nich wartością prezentuje najwyższą światową klasę. Kolekcja obejmuje przykłady sztuki złotniczej, ceramiki i szkła oraz innych materiałów takich jak: kości, kamienie, masa perłowa. Stale rozszerzana muzealna kolekcja solniczek, ma dwie sale ekspozycyjne.

Co można zobaczyć na Trasie Muzeum?

Jedną z jej największych atrakcji są kieraty – gigantyczne górnicze machiny. Jeden z nich, zwany kieratem polskim, to prawdopodobnie największa drewniana maszyna górnicza na świecie! Wiele osób z pewnością zachwycą także oryginalne obrazy Jana Matejki, cenny Róg Bractwa Kopaczy czy luksusowa kolejka przeznaczona dla najważniejszych urzędników Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Na Trasie Muzeum wystawiane są również mniejsze obiekty, związane zarówno z pracą dawnych wielickich górników, jak również z ich tradycjami i życiem codziennym. Osoby, które najbardziej doceniają piękno natury, również znajdą tu atrakcje dla siebie – m.in. wystawę kryształów soli ze słynnych Grot Kryształowych czy niesamowite solne formy, które wyglądają niczym wyciągnięte wprost ze świata baśni.