Ostatni kwartał 2021 roku jest obfity w nowe wydawnictwa. Niedawno pojawił się katalog solniczek, a już czeka nowa porcja wiedzy, tym razem historycznej, dotyczącej Wieliczki w okresie lat 1866-1918. Najnowsza monografia ,,Wieliczka w czasach autonomii galicyjskiej. Relacje między miastem a  kopalnią” autorstwa Małgorzaty Międzobrodzkiej, przedstawia obraz miasta w czasach zaboru austriackiego.
Opracowanie, sięgając do materiałów źródłowych: Zespołu Akt Salinarnych i Akt Miasta, stanowi próbę przybliżenia skomplikowanych relacji między Miastem Wieliczka a Kopalnią w latach 1866-1918 - był to okres wprowadzania przez cesarza Franciszka Józefa I zmian prawnych, budujących w Galicji system autonomiczny. Książka zawiera liczne ilustracje z epoki, które ciekawie obrazują przeszłość Wieliczki, dokumentując życie codzienne, m.in. kwestie zaopatrzenia w wodę, problemy oświaty, zagrożeń górniczych oraz  relacjonując także szczegóły wizyt dostojnych gości.

Publikację cechuje jasny i klarowny przekaz rzetelnej wiedzy z dziedziny historii, rzeczowo naświetlającej tematykę autonomii w Wieliczce.

Wydawnictwo przyciąga wzrok odbiorcy ciekawą szatą graficzną – liczne archiwalne zdjęcia, pełne tłumaczenie na język angielski - znacząco podnoszą wartość książki i rozszerzają krąg czytelników.

Publikacja już do nabycia w muzealnym sklepiku stacjonarnym i online.

Wieliczka 2021, s. 347, 95  fotografii, cena 105  zł.