Z radością informujemy, że decyzją jury 17th FilmAT Festival pod przewodnictwem Zbigniewa Żmudzkiego, film "Pasja z głębi ziemi. Alfons Długosz i dzieło jego życia" otrzymał nagrodę w konkursie międzynarodowym w kategorii: Filmy dokumentalne i reportaże / Historia i dziedzictwo. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 6 lutego 2022 roku w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
W roku 2022 obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin Alfonsa Długosza, twórcy Muzeum. Ten niestrudzony pasjonata Wieliczki, doskonały fotografik, wizjoner i społecznik, doprowadził do uratowania wielu cennych zabytków z opuszczonych komór Kopalni Soli. Jego opus magnum, było utworzenie w 14 komorach Kopalni Soli, nowoczesnego Muzeum, chroniącego bezcenne zabytki wielickich górników: gigantyczne machiny górnicze, urządzenia, kryształy i dzieła sztuki. Film jest zapisem wspomnień byłych pracowników Muzeum: Elżbiety Kalwajtys, Michała Kaszowskiego, Wojciecha Faruzela, Tadeusza Janisza, Bolesława Gawrona, a także Jadwigi Dudy i Dyrektora Muzeum Jana Godłowskiego.

Celem festiwalu FilmAt jest prezentacja najnowszych trendów w dziedzinie filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, komunikacji turystycznej, filmów korporacyjnych i  instytucjonalnych oraz ocena produkcji audiowizualnych w zależności od ich poziomu artystycznego i możliwości wpływania na grupę docelową. Festiwal wspiera rozwój krajowych i zagranicznych produkcji i organizuje odrębny konkurs filmowy dla filmów polskich oraz filmów z całego świata.

Film: