Właśnie ukazał się "Katalog solniczek Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Nabytki z lat 2014-2020" autorstwa Klementyny Ochniak-Dudek.
Jest to kontynuacja publikacji prezentujących naczynia przeznaczone do serwowania soli, które wchodzą w skład muzealnej kolekcji, gromadzonej od prawie 50 lat. Ten unikatowy zbiór obejmuje dzieła powstałe od XV w. do czasów współczesnych na niemal wszystkich kontynentach. Wyróżnia się bogactwem  pod względem ilości (ponad 1000 obiektów), a zwłaszcza rodzajów i typów solniczek - pojedynczych, występujących w parach lub większych zestawach albo stanowiących składnik dużych serwisów stołowych.

Warto zaznaczyć, że muzealny zbiór solniczek zawiera obecnie dzieła wyjątkowe, wyróżniające się wysokim poziomem artystycznym i rzadkiej klasy kolekcjonerskiej. Ostatnio jest intensywnie powiększany, głównie drogą zakupów na międzynarodowym rynku sztuki. Wobec tak znaczącego rozbudowania kolekcji - pojawiła się konieczność opracowania i prezentacji najnowszych nabytków w kolejnym katalogu muzealnym.

Niniejsza publikacja, utrzymana wedle założeń i systemu I katalogu z 2014 r., przedstawia nabytki Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka z lat 2014 - 2020. Oprócz rzetelnej wiedzy z dziedziny historii sztuki, która pozwala klarownie usystematyzować i objaśnić charakter tych cennych zbiorów - wydawnictwo zwraca uwagę atrakcyjną szatą graficzną - urokliwe, dobrej jakości zdjęcia w pełni wydobywają piękno i artyzm  tych małych arcydzieł sztuki użytkowej.

Książka została w całości przetłumaczona na język angielski co znacząco rozszerza krąg odbiorców i mimo że ma charakter naukowy - walory estetyczne sprawiają, że może zainteresować nie tylko znawców, ale wszystkich wielbicieli dzieł sztuki.
 
Publikacja już do nabycia w muzealnym sklepiku oraz e-sklepie
           
K. Ochniak-Dudek, „Katalog solniczek Muzeum Żup Krakowskich. Nabytki z lat 2014-2020", Wieliczka 2021, s. 322, 180 fotografii, cena 55  zł
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.