LOKALIZACJA Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Kopalnia Soli „Wieliczka”, Kopalnia Soli Bochnia
DATA 19 - 22 listopada 2018
Konferencja odbyła się w dniach 19-22 listopada 2018 pod hasłem Spotkajmy się i wymieńmy doświadczeniami! Konferencja została zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka” i Kopalnią Soli Bochnia. Była pierwszym od lat wspólnym projektem tych trzech miejsc, tworzących przez wieki Żupy Krakowskie, a inicjatorem wydarzenia był Dyrektor Muzeum – Jan Godłowski.
Obrady konferencji zorganizowano w miejscach, ukazujących piękno górniczego dziedzictwa: w Komorze Alfonsa Długosza i Komorze Kazanów w Kopalni Soli „Wieliczka”, w Komorze Ważyn w Kopalni Soli Bochnia oraz na Zamku Żupnym w Wieliczce.W Konferencji wzięli udział uczestnicy z 18 państw (Austrii, Belgii, Chorwacji, Francji, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Włoch, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych). Reprezentowali górnicze muzea podziemne i trasy turystyczne w kopalniach różnorodnych surowców: soli, węgla, srebra i złota, miedzi, żelaza, rtęci, cynku i ołowiu oraz łupka.Na konferencji obecne były międzynarodowe organizacje takie jak: UNESCO, TICCIH – Międzynarodowy Komitet Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego, ICOM – Międzynarodowa Rada Muzeów  i ICOMOS – Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych.Przewodniczącego Komitetu Honorowego konferencji – Prof. dr hab. Piotra Glińskiego,  Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego, reprezentowała dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin, Wiceminister MKiDN oraz Generalny Konserwator Zabytków.

Referaty wygłosili m.in.: Suay Aksoy – Prezydent ICOM; Peter Debrine – zarządzający kluczowymi projektami w UNESCO, Barry Gamble – ekspert światowego dziedzictwa industrialnego, który z sukcesem pomaga wprowadzać obiekty górnicze na Listę UNESCO (ostatnio kopalnię srebra w Tarnowskich Górach); Profesor Helmuth Albrecht z Zarządu TICCIH i ICOMOS, Profesor Roger Burt – zarządzający do niedawna IMHC (International Mining History Congress) oraz MHA w USA (Mining History Association), czy Dr Margaret Faull – Prezydent Sieci Muzeów Górnictwa Węglowego.Konferencja przypadła w roku ważnych dla polskiego górnictwa rocznic: 650-lecia spisania Statutu Żup Krakowskich (1368r.) i 500-lecia powstania Krótkiego a dokładnego opisu zarządzania i stosunków w żupach wielicko-bocheńskich w 1518 roku. Oryginały tych dokumentów zaprezentowane zostały na Zamku Żupnym. Mogli je obejrzeć uczestnicy konferencji, a także mieszkańcy Wieliczki i pasjonaci archiwaliów.

Na ten rok przypadły również inne ważne rocznice: 40-lecie wpisania Kopalni Soli w Wieliczce na Pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (1978) i 5-lecie rozszerzenia wpisu o Kopalnię Soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce. Jubileuszom poświęcona została pierwsza, uroczysta sesja konferencji w Komorze A. Długosza. Z kolei do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nawiązano w trakcie konferencji otwarciem wystawy „W drodze do niepodległości” w wielickiej kopalni. Warto nadmienić, że zarówno cała konferencja, jak i wystawa została objęta patronatem Ministerstwa Kultury w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Zgodnie z hasłem wydarzenia „Spotkajmy się i wymieńmy doświadczeniami!”, konferencja posłużyła uczestnikom do wzajemnego poznania się, podzielenia wiedzą praktyczną, zdobytą przy organizowaniu tras i pokonywaniu rozmaitych trudności, ale była też okazją do pochwalenia się swoimi sukcesami.

Każdy uczestnik mógł przedstawić miejsce, które reprezentował, w formie ilustrowanego posteru. Obecnie można je obejrzeć w podziemnej ekspozycji muzealnej w Komorze Modena.W trakcie konferencji wygłoszono ok. 40 referatów, a każdej sesji towarzyszyła ciekawa dyskusja. Ogłoszono inicjatywy Muzeum Żup Krakowskich, które mogą być ważne dla całego środowiska: pomysł opracowania Międzynarodowego Katalogu Dobrych Praktyk dla muzeów górniczych i podziemnych tras turystycznych w kopalniach, a także ideę utworzenia w ramach ICOM sekcji muzeów górniczych.Konferencja była doskonałą okazją, by pokazać gościom górnicze dziedzictwo Wieliczki i Bochni: goście zwiedzili obie kopalnie, a także Zamek Żupny i wielicką tężnię. Byli byli pod wielkim wrażeniem wszystkich obiektów, podkreślali ogrom tego co zostało zachowane, interesujący sposób prezentacji i widoczną troskę gospodarzy o zachowanie zabytków. Spodobało im się również niecodzienne multimedialne widowisko pt. „Wieliczka 1860” zaprezentowane w imponującej Komorze Maria Teresa na terenie muzeum.

Opinie uczestników o konferencji były bardzo pozytywne. Podkreślali oni wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny wydarzenia. Sugerowali konieczność zorganizowania kolejnego spotkania, zapewniając, że z przyjemnością wezmą w nim udział. Dla organizatorów zaś bezcenny był uśmiech na twarzach gości i pewność, że wydarzenie przyczyniło się do integracji środowiska. Termin kolejnej konferencji został wyznaczony na 2021 rok, a przygotowania do niej i prace nad ww. katalogiem dobrych praktyk ruszą od nowego roku.

Serdecznie zapraszamy na kolejną Konferencje, która odbędzie się w maju 2023 roku. 

Link do strony konferencji

Kontakt

Monika Dziobek-Motyka - pełnomocnik Dyrektora ds. współpracy zewnętrznej-zagranicznej
m.dziobek@muzeum.wieliczka.pl | +48 12 289 16 12, +48 601 366 195.

Wideo

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest beneficjentem Programu Wieloletniego „NIEPODLEGŁA” na lata 2017-2021, przyjętego przez polski rząd. W ramach tego programu Muzeum otrzymało dofinansowanie na organizację konferencji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.