W Poniedziałek Wielkanocny Zamek Żupny jest czynny od 9.00 do 15.00 ostatnie wejście 14.30
W Zamku Żupnym na wystawie solniczek, uczniowie szkoły Da Vinci's International School w Krakowie wzięli udział w kreatywnych zajęciach z designu.
Uczniowie wyruszyli w podróż przez wieki i style od gotyku po art deco, aby poznać kolejne mody w sztukach dekoracyjnych, a w tajniki historii solniczek i wzornictwa wprowadziła opiekunka muzealnej kolekcji Klementyna Ochniak-Dudek.

Zapamiętywanie stylów i zmian form z różnych okresów poszło łatwo dzięki ćwiczeniom i zadaniom grupowym. Teraz czas na analizy eksponatów, rysunki i prezentacje cyfrowe. W szkole, w ramach przedmiotu "Design i Visual Art" prowadzonego przez nauczycielkę i artystkę Maję Maciejewską, uczniowie wielu narodowości opracują także własne projekty solniczek z adaptacją elementów z ich kultury pierwszej.

Fot. Dariusz Kołakowski