LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
Międzynarodowa współpraca zatacza coraz szersze kręgi. W tym roku kontynuowany jest projekt Łączy nas sól: tradycje górnicze i współczesna turystyka w Hiszpanii we współpracy z Fundacją Historyczną Cardona i miastem Cardona. W ramach tego projektu Muzeum prezentuje w Hiszpanii wystawę Las Salinas Wieliczka en Polonia, która promuje wielickie muzeum i kopalnię soli. Muzeum było też gościem specjalnym na imprezie Jarmark Średniowieczny. Festiwal Soli (Feria Medievala. Festa de la Sal) w dniach 1-2 czerwca 2024 roku.

Projekt Łączy nas sól i wystawa Żupy Wielickiej
W czasie imprezy pracownicy wielickiego muzeum, w strojach historycznych, zaprezentowali pozyskiwanie soli metodę warzelniczą w XVII-wiecznej warzelni, skręcanie lin na warsztacie powroźniczym, kram solny, na którym były dostępne różne rodzaje soli i dla chętnych - możliwość jej pokruszenia w specjalnym moździerzu. Muzeum zaprosiło uczestników do udziału w warsztatach edukacyjnych i zabawach.

Dodatkowo goście imprezy oglądali wystawę prezentująca dzieje Żupy Wielickiej – geologię złoża, piękno soli, warzelnictwo rozwijające się już od 3500 p.n.e, wydobycie soli od XIII do XX wieku, rozwój królewskiego przedsiębiorstwa górniczego, przełomowe momenty w historii kopalni, Zamek Żupny i jego funkcje, rozwój turystyki, a także Wieliczkę, jako miasto które warto zwiedzić.

Historia Soli w Cardonie i Park Kulturowy Solnej Góry

Miasto Cardona znane jest z soli, którą pozyskiwano tu od czasów neolitu podobnie jak na terenie Wieliczki. Od średniowiecza, aż do 1990 roku w Górze Solnej działała największa na Półwyspie Iberyjskim kopalnia soli kamiennej. Złoże soli występuje w postaci solnej góry La Muntanya de Sal, unikalnej na skalę europejską. Wznosi się na wysokość 120 metrów i sięga w głąb ziemi na głębokość ok. 2 kilometrów. Po zakończeniu eksploatacji kopalnię soli przekształcono w Park Kulturowy Solnej Góry, a kilka jej poziomów udostępniono w 1997 roku do ruchu turystycznego. Mieści się tu ekspozycja muzealna, zabytkowa maszynownia szybu z XIX wieku, można obejrzeć galerię rzeźb z soli Art-Sal, prezentacje fotograficzne i multimedialne. Pobyt w kopalni dostarcza także ogromnych przeżyć wizualnych ze względu na unikalną paletę barw soli (brąz, czerwień, pomarańcz, biel, zieleń) i faktur oraz bogatych form naciekowych.

Festiwal Soli i Jarmark Średniowieczny
Impreza Jarmark Średniowieczny. Festiwal Soli sięga korzeniami do 1947 roku Początkowo miała charakter targu lokalnej żywności i rzemiosła. Od 2021 roku, dzięki działaniom Fundacji Historyczna Cardona, impreza rozwinęła się w wielowątkowe święto w tematyce sięgające do początków miasta i spuścizny związanej z górnictwem i handlem solą. Wtedy miasto przenosi się w czasy średniowiecza, a na kilku ulicach i placach od rana do nocy realizowany jest bogaty program, w którym miejsce wyjątkowe zajmuje sól.

Projekt Łączy nas sól: tradycje górnicze i współczesna turystyka oraz udział w Jarmarku Średniowiecznym. Festiwal Soli realizowane są dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.