W ramach wsparcia działań ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, Kopalnia Soli jest nieczynna do odwołania
Zapraszamy do udziału w konkursie „Wyhoduj swój kryształek soli”. Dla autorów najciekawszych kompozycji i najpiękniejszych kryształków – nagroda główna zjazd do Muzeum w Kopalni Soli.
Któż z nas nie pamięta tego doświadczenia z dawnych lat? Hodowla kryształków to okazja do wspólnej, rodzinnej zabawy na wiele dni. Eksperyment jest prosty, ale daje mnóstwo satysfakcji. Wystarczy przygotować słoik, sól, wodę i coś co stanie się bazą dla wzrostu kryształków. Zachęcamy by do eksperymentu podejść z fantazją, a wtedy natura odwdzięczy się stworzeniem efektownej dekoracji, a Muzeum nagrodą.
 
Czego użyć jako bazy? Można wykorzystać różnorodne materiały np. fragmenty sznurków, włóczki, guziki, gałązki i zawiesić je nad solanką lub opuścić swobodnie na dno – co tylko podpowie wyobraźnia.
 
Jak przygotować solankę? Należy rozpuścić w naczyniu sól w wodzie (proporcje: ¼ szklanki soli na ½ szklanki wody). Proces rozpuszczania zachodzi szybciej, jeśli wodę się podgrzeje. Ilość solanki należy dopasować do wielkości naczynia, przy czym powinna być ona bardzo nasycona tzn. taka, że już więcej soli nie da się rozpuścić.

Można założyć rodzinną hodowlę albo oddzielną dla każdego członka rodziny. Obserwowanie tego jak rosną kryształki jest niezwykle fascynujące. Okazuje się, że inne kształty mają te, które całkowicie zanurzone są w wodzie, a inne gdy proces zachodzi na powierzchni solanki. Warto założyć dziennik obserwacji i zapisywać każde nowe zjawisko.

Zgłoszenie konkursowe

Fotografie kryształków prosimy przesyłać na adres konkurs@muzeum.wieliczka.pl do dnia 1 czerwca 2020 roku. Powstanie z nich galeria na stronie internetowej Muzeum oraz Facebooku. Trzy najciekawsze i najpiękniejsze zostaną nagrodzone. Więcej informacji znajduje się w regulaminie.

Włosy, choinki, kalafiory i inne formy solne...

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.