W dniach 15-17 września 2021 roku odbyła się 46-ta Doroczna Konferencja Międzynarodowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Muzeów ICMS ICOM Wieliczka-Kraków 2021 pt. ”Bezpieczeństwo muzeów w miejscach  poprzemysłowych”
Organizatorem konferencji było Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wraz z ww. komitetem i Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zabytków (NIMOZ). Trzydniowy event, zorganizowany został również we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu i Kopalnią Soli “Wieliczka”.
Konferencja została w całości sfinansowana ze środków przyznanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Obrady odbyły się w systemie hybrydowym, wzięło w nich udział 70 uczestników, głównie z Polski, ale przyjechali też goście z Czech i Danii. Natomiast transmisję online z obrad przed 2 dni śledziło 40 uczestników z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Kenii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii, Belgii, Francji, Grecji, Węgier, Chin, Japonii i Filipin.

Konferencja była spotkaniem zamkniętym, przeznaczonym dla szefów ochrony muzeów, na co dzień ochraniających najcenniejsze zbiory muzealne w swoich krajach. Uczestnicy spotkania poznali zagrożenia, wyzwania i sposoby ochrony w tak cennych historycznie obiektach UNESCO, jakimi są zarówno Kopalnia Soli “Wieliczka”, jak i Zamek Królewski na Wawelu, będące jednocześnie wielkimi  centrami masowej turystyki. Podczas sesji uczestnicy mieli także możliwość zapoznania się z różnymi incydentami z dziedziny ochrony, które miały miejsce w ostatnich dwóch latach w muzeach na całym świecie oraz dokładniej poznali zagadnienia, dotyczące ochrony muzeów w Chinach. 

Obrady konferencji, trwające 3 dni, odbyły się w Wieliczce: na Zamku Żupnym i w Kopalni Soli “Wieliczka” w Komorze Długosza. Transmitowanie obrad i umożliwienie swobodnej dyskusji uczestnikom online z całego świata z konferencji, odbywającej się na głębokości 135 metrów pod ziemią było nie lada wyzwaniem, ale wszystko przebiegło bez zakłóceń technicznych, a uczestnicy z satysfakcją przyjęli wysoki poziom merytoryczny prezentacji i dyskusji. W trzecim dniu konferencji, obrady przeniosły się do Krakowa na Zamek Królewski do Sali Zygmunta.
Uczestnicy konferencji, opróczy uczestnictwa w obradach, zwiedzili również wyżej wymienione obiekty, podczas specjalnie dla nich przygotowanych wizyt studyjnych, które były uzupełnieniem prezentacji i dyskusji.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.