LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 22 marca 2023 ŚRODA
godzina 17:00
Zapraszamy na spotkanie z Wiesławem Danielcem, który opowie o swojej wizycie w strefie zamkniętej w prefekturze Fukushima, na terenach skażonych po katastrofie nuklearnej w elektrowni Daiichi. Opowieści będą towarzyszyły autorskie zdjęcia elektrowni i strefy.
Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć o przyczynach i skutkach katastrofy i o tym jak Japonia próbuje przywrócić skażone tereny do życia. Zobaczą Państwo fotografie z opuszczonych wsi i domów prywatnych w rejonie Futuba, a także skutki tsunami, które wywołało katastrofę.

Prelegent opowie o spotkaniach z wyjątkowymi ludźmi, którzy poświęcili się dla ratowania zwierząt żyjących w strefie. Zobaczymy też jak przyroda zareagowała na podwyższone promieniowanie.
11 marca 2011 roku po trzęsieniu ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera 6 reaktorów elektrowni atomowej Fukushima Daiichi zostało zalanych przez 10-metrową falę tsunami, co spowodowało utratę mocy w obiekcie. W wyniku awarii doszło do wybuchu wodoru w reaktorach. Katastrofa jądrowa została zaklasyfikowana jako zdarzenie 7 – najgroźniejsze w Międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych, podobnie jak Czarnobyl.

Co ciekawe - jak twierdzą eksperci - sól, dostająca się wraz z wodą morską do reaktora, mogła tworzyć kryształy powodujące dalsze rozgrzewanie się prętów paliwowych, co spowodowało wyrzut radioaktywnych gazów do atmosfery. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum, w Sali Gotyckiej Zamku Żupnego, w środę 22 marca o godz. 17.00.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.