LOKALIZACJA ZAMEK ŻUPNY
DATA 16 stycznia 2022 NIEDZIELA
Wystawa „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke” prezentuje po raz pierwszy w Polsce, wyjątkowej urody oraz szczególnej wartości wyroby złotnictwa należące w przeszłości do rodów królewskich, carskich i książęcych. Można ją oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce tylko do 16 stycznia 2022 roku.
Wystawa „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji Helga Matzke” przedstawia szczególnie rzadkie przedmioty z zastaw stołowych takie jak sosjerki, czy teryny, ale są też solniczki, talerze, sztućce i świeczniki. Dużą grupę obiektów stanowią naczynia do picianapojów na zimno takie jak: czarki, pucharki, kielichy, kubki i kufle oraz na ciepło np.: dzbanki do kawy, herbaty i czekolady. Spożywane wino musiało być zimne stąd też zobaczyć można naczynia do chłodzenia wina i kieliszków. Uwagę zwraca wyjątkowy nef, puchar w kształcie statku, który mógł służyć zarówno do picia jak i podawania soli. Prezentowane są też kieliszki ze szkła zielonego znane z licznych obrazów mistrzów holenderskich.

O przepych stołów szczególnie dbano w czasie bankietów towarzyszących ważnym wydarzeniom królewskim takim jak śluby i koronacje. Przybliża je zaaranżowany, reprezentacyjny stół z zastawą dla 12 osób składającą się z ponad 70 przedmiotów wykonanych ze srebra.

Wybrane obiekty pochodzą z zastaw stołowych dworów panujących m.in. Jerzego III króla Wielkiej Brytanii  i Irlandii i króla Hanoweru, królów: Fryderyka II Wielkiego, Fryderyka Wilhelma III, Fryderyka Augusta III oraz carycy Katarzyny Wielkiej. Niektóre z naczyń w przeszłości wchodziły też w skład  wysokiej klasy  kolekcji należących do bogatych rodów np. Rothschildów. Stanowiły także ozdobę dawnych gabinetów sztuki.

Zapraszamy w ramach finisażu:

  • 15-16 stycznia na bezpłatne zwiedzanie wystawy
  • 15-16 stycznia do zakupu w promocyjnej cenie katalogu towarzyszącego wystawie - w sklepach stacjonarnych Muzeum (-20%)
  • 16 stycznia, godz. 11.00 i 15.30 zwiedzanie wystawy z kuratorką Klementyną Ochniak-Dudek. Rezerwacja zwiedzania poniżej ↓

Kuratorskie zwiedzanie wystawy

Wpisz imię
wpisz poprawny adres email
wpisz poprawny numer telefonu
Wpisz poprawną liczbę osób, minimum 1 maksimum 5.
Wiadomość jest za krótka.
* - pola wymagane Wypełnij formularz i wyślij, a następnie oczekuj na potwierdzenie zapisu.
X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.